Súčasťou rozsiahleho sobotňajšieho útoku hnutia Hamas proti Izraelu boli odpálené tisíce rakiet z Pásma Gazy, husto zastavané izolované enklávy s malou rozlohou s minimom prírodných zdrojov a výrobných kapacít. Hnutie Hamas, ktoré v enkláve sídli, podľa stanice CNN získava zbrane pašovaním v lodiach a podzemnými tunelmi, často podporou Iránu. Pomáha mu ale tiež vlastná vynaliezavosť, islamisti napríklad recyklovali materiál z rakiet, ktoré do Gazy poslali izraelské sily.
Hnutie Hamas v Pásme Gazy, kde pred začiatkom súčasného konfliktu žili asi dva milióny Palestínčanov, zvíťazilo vo voľbách v roku 2006. Autoritársky v regióne vládne od krátkej občianskej vojny v roku 2007.
Vojenské kapacity
Izrael a Egypt v reakcii na absolútne prevzatie moci Hamasom uvalili na Pásmo Gazy blokádu, napriek ktorej sa však hnutiu za posledných 15 rokov darí rozširovať svoje vojenské kapacity. Izrael dnes odhaduje jeho vojenskú silu na asi 30 mužov, píše týždenník Economist.
Od roku 2008 sa Hamas s Izraelom vojensky konfrontoval mnohokrát, pričom niekoľko týchto incidentov prerástlo vo vojnu so stovkami až tisíckami obetí. V rokoch 2009 a 2014 izraelská armáda prekročila hranice a bojovala na území Pásma Gazy. Posun vo vojenských kapacitách Hamasu je viditeľný napríklad na fakte, že pri stretoch v roku 2021 islamisti vypálili na Izrael 4300 rakiet v priebehu 11 dní, výrazne viac, ako boli schopní v predchádzajúcich konfliktoch.
Hamas bol od sveta takmer odrezaný posledných 17 rokov. Jedným z hlavných spôsobov, ako získava zbrane, je podľa expertov citovaných CNN ich pašovanie podzemnými tunelmi, a to napriek izraelským a egyptským snahám túto infraštruktúru narúšať.
Dodávateľ a inštruktor
"Takto sa z Iránu do Gazy dostali napríklad aj systémy na odpálenie rakiet dlhšieho dosahu," hovorí Daniel Byman z Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá. Charles Lister z washingtonského Inštitútu pre Blízky východ uviedol, že "Irán pokročilejšie, balistické rakety a ich súčasti do Gazy dostáva tiež po mori".
Irán podľa pozorovateľov nefunguje pre Hamas len ako dodávateľ, ale tiež "inštruktor"; vďaka expertíze iránskych výrobcov zbraní môžu islamisti vyrábať vlastných priamo v Gaze.
"Máme miestne továrne na všetko, na rakety s dosahmi od 250 do desať kilometrov. Máme fabriky na mínomety aj granáty pre nich. Máme fabriky na kalašnikovy, "opísal podľa CNN vysokopostavený zástupca Hamasu. Časť materiálu potrebného na výrobu týchto zbraní Hamas sám recykluje z munície, ktorá do Gazy v priebehu rokov dopadla z Izraela.
Analytik amerického letectva so zameraním na Blízky východ Aaron Pilkington uviedol, že aby bol Hamas schopný použiť toľko munície, koľko použil v sobotu, musel ju zhromažďovať dlhý čas.
"Je dôležité mať na pamäti, že odpáliť veľké množstvo rakiet je vlastne veľmi nekomplikované. Prekvapujúce však je, ako môžete skladovať, presunúť a pripraviť tisíce rakiet, a pritom sa vyhnúť izraelskému, egyptskému a saudskej pozorovaniu. Je ťažké pochopiť, ako by toto palestínski radikáli mohli dokázať bez iránskych rád, "povedal Pilkington CNN.
Spojené štáty vo svojich vyhláseniach, vrátane toho dnešného Bieleho domu, Irán označili za komplicov sobotňajších útokov na Izrael, uviedli však, že nemajú dôkazy o jeho priamom zapojení.