Tisíce ľudí dnes v Londýne, Manchestri a ďalších britských mestách vyšli do ulíc na podporu Palestínčanov. Mnohí z účastníkov akcie niesli transparenty, na ktorých bolo napísané "Zastavte vojnu", "Slobodu Palestíne" či "Bez spravodlivosti nemôže byť mier".
Sídlo BBC posprejovali
Londýnska polícia pred protestom účastníkov varovala, že za vyjadrovanie podpory Hamasu, ktorý Británia pokladá za teroristickú organizáciu, hrozí zatknutie a zároveň vyzvala demonštrantov, aby sa neodchyľovali od plánovanej trasy protestu. Sídlo televízie BBC dnes posprejovali červenou farbou. Incidentom sa zaoberá polícia.
Protest prichádza týždeň po tom, čo príslušníci Hamasu nečakane zaútočili na južný Izrael, zabili najmenej 1 300 ľudí a vyše sto ďalších si vzali ako rukojemníkov späť do Pásma Gazy.
Pri odvetnom izraelskom bombardovaní v Pásme Gazy podľa palestínskych úradov zomrelo vyše 2 200 ľudí. Očakáva sa, že by Izrael mohol čoskoro začať pozemnú ofenzívu, pretože niekoľkokrát vyzval civilných obyvateľov Pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh.
Protesty v Liverpoole i Edinburghu
Londýnska metropolitná polícia uviedla, že na niektoré oblasti v centre Londýna sa až do 22:00 miestneho času vzťahuje bezpečnostné nariadenie, ktoré vyžaduje, aby si človek zložil rúško či masku zahaľujúcu tvár.
Protesty sa konajú aj v mnohých ďalších britských mestách, vrátane Liverpoolu, Edinburghu a Cambridge.
Dnešná demonštrácia začala pri sídle BBC, kde niekto v noci zasiahol vchod červenou farbou. "Vieme o poškodení budovy na (ulici) Portland Place," uviedol policajný hovorca. "V tejto fáze nič nenasvedčuje tomu, že by to súviselo s nejakou protestnou skupinou," dodal.
Propalestínska skupina Palestine Action na sieti X však uviedla, že za akciou stoja jej členovia a obvinila BBC zo "spoluúčasti na izraelskej genocíde palestínskeho ľudu prostredníctvom neobjektívneho spravodajstva". Zároveň obvinila podporovateľov Izraela z pokusu o to si protestnú akciu voči BBC privlastniť.
BBC si vyslúžilo ostrú kritiku
V posledných dňoch čelí BBC kritike za to, že vo svojom spravodajstve neoznačuje bojovníkov Hamasu za "teroristov". Hovorca BBC k tomu uviedol, že reportéri slovo terorista dlhodobo nepoužívajú, pokiaľ ho nepoužil vo svojom príhovore niekto iný, napríklad niektorý z politikov.
"Nazývať niekoho teroristom znamená, že niekomu stránite," uviedol k tomu dlhoročný spravodajca BBC John Simpson. "Úlohou BBC je predkladať svojmu publiku fakty a nechať ho, aby sa samo rozhodlo, čo si o tom myslí," dodal.
Naopak rad britských politikov a židovskí predstavitelia BBC za jej rozhodnutie neoznačovať Hamas za teroristickú organizáciu vo svetle sobotného útoku a skutočnosti, že je skupina pokladaná za teroristickú nielen Izraelom, ale aj Britániou, Spojenými štátmi či Európskou úniou, ostro kritizovali.
Britský minister obrany Grant Shapps v tejto súvislosti povedal, že BBC musí nájsť "svoj morálny kompas" a označil jej postoj za "hraničiaci s hanbou", príslušníci Hamásu podľa ministra nie sú "bojovníci za slobodu", ale "teroristi".
Niektoré médiá tiež poukázali na to, že slovo teroristický v súvislosti so sobotňajším útokom Hamasu použili aj členovia britskej kráľovskej rodiny.