Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky hovoril s predsedom palestínskej samosprávy Mahmúdom Abbásom o humanitárnej pomoci Pásmu Gazy, ktoré teraz čelí izraelským náletom začatým po krvavom útoku islamistického hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra.
Biden Abbásovi povedal, že spolupracuje s partnermi v regióne na tom, aby boli humanitárne potreby doručené civilistom v Gaze. Šéf Bieleho domu to uviedol na sieti X. Biden tiež podľa úryvku rozhovoru s americkou televíziou CBS News povedal, že USA budú schopné pomáhať Ukrajine aj Izraelu a zachovať si pritom svoje obranné schopnosti.
"Hovoril som s prezidentom palestínskej samosprávy Abbásom, aby som odsúdil útok Hamasu na Izrael a zopakoval, že Hamas nezastáva právo palestínskeho ľudu na dôstojnosť a sebaurčenie," uviedol Biden. Dodal, že pracuje s partnermi v regióne na zabezpečení humanitárnej pomoci civilistom v Pásme Gazy a na tom, aby sa zabránilo rozšíreniu konfliktu.
Abbás stojí na čele palestínskej autonómie na okupovanom Západnom brehu Jordánu, zatiaľ čo radikálny islamistický Hamas vládne v Pásme Gazy. Toho sa Hamás zmocnil v roku 2007 po tom, čo v roku 2006 vyhral voľby na palestínskych územiach. Odmietol sa ale vzdať násilia, čo malo zásadný vplyv na to, ako bol vnímaný medzinárodným spoločenstvom.
Moci v Pásme Gazy sa ujal po súboji s konkurenčným Abbásovým Fatahom, ktorý s ním nechcel zostať v koalícii. Izrael, USA a EÚ považujú Hamas za teroristickú organizáciu.
Biden podľa úryvku rozhovoru v programe 60 Minutes, ktorý televízia CBS odvysiela dnes večer východoamerického času uviedol, že Spojené štáty budú schopné podporovať Izrael aj Ukrajinu a zároveň si zachovať svoje obranné schopnosti.
"Sme Spojené štáty americké, preboha, najmocnejší národ v dejinách - nie na svete, v dejinách sveta," uviedol Biden s tým, že Spojené štáty môžu pomáhať Ukrajine a Izraelu a zachovať pritom svoju "celkovú medzinárodnú obranu". "Ak to neurobíme my, tak kto?" odpovedal prezident na otázku moderátora, či sú USA pripravené sa angažovať v dvoch vojnách.