Zástupca palestínskeho radikálneho hnutia Hamas vyhlásil, že islamistické zoskupenie nebude diskutovať o osude unesených a zajatých izraelských vojakov, kým Izrael neukončí to, čo Hamas nazval "agresiou" v pásme Gazy, informuje Reuters.
"Náš postoj s ohľadom na zajatcov z radov izraelskej armády je jasný: súvisí s (možnou) výmenou väzňov, a nebudeme o tom diskutovať, kým Izrael neukončí svoju agresiu v Gaze a proti Palestínčanom," uviedol zástupca Hamásu v Libanone Usáma Hamdán.
Ozbrojenci z pásma Gazy uskutočnili 7. októbra krvavý útok na Izrael, pri ktorom zahynulo vyše 1 400 ľudí, a mnoho ďalších, vrátane cudzincov, odvliekli na palestínske územie. Izrael potom Hamasu sľúbil úplné zničenie a začal masívne bombardovanie pásma Gazy. Na palestínske územie uvalil totálnu blokádu.
Hamas skôr uviedol, že sám v pásme Gazy drží 200 rukojemníkov a ďalších asi päť desiatok je v rukách iných ozbrojených skupín.
To, že rukojemníci zadržiavajú okrem Hamasu aj ďalšie radikálne skupiny, môže skomplikovať rokovania o ich prepustení, poznamenal v piatok denník The New York Times, podľa ktorého vtedy Hamdán povedal, že vlastne nikto z hnutia Hamas nepozná presný počet Izraelcov zadržiavaných v Gaze.
Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari uviedol, že armáda doteraz oznámila rodinám 210 rukojemníkov, že ich blízki sú v súčasnosti zadržiavaní v pásme Gazy.
Podľa jeho slov to nie je konečné číslo, pretože armáda preveruje nové informácie o nezvestných. Počet nezahŕňa Američanky Judith Raananovú a jej dospievajúcu dcéru Nataliu, ktoré Hamas prepustil v piatok večer.
Podľa tvrdenia Hamdána sa Hamas usiluje o rozsiahlu výmenu väzňov a požaduje, aby Izrael prepustil ženy, deti a stovky Palestínčanov, ktorých zadržiava bez súdu.
Izrael v súčasnosti bez súdu zadržiava prinajmenšom 1 100 Palestínčanov, čo je najviac od roku 2003, oznámila v lete izraelská organizácia pre ľudské práva HaMoked.
Unesených a zajatých cudzincov Hamás označil za "hosťov" a podľa jeho ďalšieho zástupcu v Libanone nemajú radikáli žiadne požiadavky za ich prepustenie, pustia ich vraj, keď to umožnia "poľné podmienky".