Americký prezident Joe Biden v nedeľu telefonicky hovoril s izraelským premiérom Banjaminom Netanjahuom. Obaja politici potvrdili, že prísun nevyhnutnej humanitárnej pomoci do pásma Gazy bude "nepretržitý", uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu, na ktoré sa odvoláva televízia NBC News.
Biden podľa vyhlásenia privítal skutočnosť, že tento víkend dorazili do zablokovaného pásma Gazy prvé dva konvoje s humanitárnou pomocou pre palestínskych civilistov. Poďakoval sa tiež za pomoc izraelskej vlády pri prepustení dvoch amerických rukojemníkov zadržiavaných v Gaze militantmi z hnutia Hamas.
Biden a Netanjahu diskutovali ďalej o úsilí svojich vlád dosiahnuť prepustenie všetkých ostatných rukojemníkov, ktorých zajali teroristi Hamasu po útoku na južný Izrael zo 7. októbra.
Hovorili tiež o potrebe "zaistiť bezpečný odchod pre občanov USA a iných civilistov v pásme Gazy“, ktorí chcú opustiť oblasť vystavenú intenzívnemu bombardovaniu zo strany izraelskej armády.
Podľa Bieleho domu Biden v nedeľu telefonoval o vojne medzi Izraelom a Hamasom aj s lídrami Kanady, Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka a Talianska, ako aj s pápežom Františkom.
Spojené štáty chcú viac času
Biely dom chce, aby Izrael pred začatím svojej pozemnej operácie v palestínskom pásme Gazy poskytol viac času na rokovania o rukojemníkoch zadržiavaných teroristami v Gaze a na dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy.
S odvolaním sa na viaceré zdroje v americkej administratíve o tom informoval americký denník The New York Times (NYT), na ktorý sa vo svojom spravodajstve odvolal spravodajský web The Times of Israel (TOI).
V správe NYT sa uvádza, že administratíva prezidenta USA Joea Bidena chce tiež zvýšiť pripravenosť USA na prípadné útoky na americké ciele v regióne zo strany ozbrojených skupín so sídlom v Iráne. Washington totiž predpokladá, že počet takýchto útokov sa bude s pokračujúcou vojnou pravdepodobne zvyšovať.
Toto posolstvo bolo Izraelu tlmočené prostredníctvom ministra obrany USA Lloyda J. Austina, ktorý takmer každý deň hovorí s ministrom obrany Joavom Galantom. Galantov hovorca túto správu novinám nepotvrdil.
NYT vo svojom článku konštatujú, že americkí predstavitelia sa obávajú, že ďalšie odkladanie pozemnej invázie do Gazy by mohol zneužiť Irán i jeho spojenci, ktorí už dlho tvrdia, že Izrael je ovládaný vládou vo Washingtone.
USA od Izraela nepožadujú, aby odložil pozemnú inváziu, ale radia mu, aby počkal, pričom prízvukujú, že Washington plne podporuje cieľ Izraela - zničiť palestínsku radikálnu skupinu Hamas, ktorej komandá podnikli 7. októbra vpád na územie Izraela.