Parlamentné voľby vo Švajčiarsku vyhrala pravicová konzervatívna Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá získala 62 z 200 kresiel v Národnej rade – dolnej komore parlamentu. Vyplýva to z konečných výsledkov volieb zverejnených v pondelok, informuje agentúra DPA.
SVP je najsilnejšou stranou vo Švajčiarsku už vyše 20 rokov. Vo víkendových parlamentných voľbách získala 28,6 percenta hlasov, čo je o tri percentuálne body viac ako v predchádzajúcich voľbách v roku 2019.
Počas predvolebnej kampane SVP opäť viedla boj proti cudzincom, varovala pred bližšími vzťahmi s Európskou úniou a niektorí jej predstavitelia sa prezentovali ako bojovníci za zachovanie švajčiarskej kultúry.
Dlhodobo druhá najsilnejšia Sociálnodemokratická strana Švajčiarska (SP) získala 18 percent hlasov a oproti voľbám spred štyroch rokov si polepšila o 1,1 percentuálneho bodu. Ukončila tak dlhoročné klesanie svojich preferencií a v Národnej rade získala 41 kresiel.
Vo voľbách sa však nedarilo "zeleným" stranám – Švajčiarskej strane zelených (GPS) a Zelenej liberálnej strane (GLP). GPS získala vo voľbách 9,4 percenta hlasov, čo je o 3,8 bodu menej ako v roku 2019. GLP podporilo 7,2 percenta voličov. V Národnej rade budú mať zelení spolu 33 kresiel, čo je o 11 menej než doteraz.
Bývala Kresťanskodemokratická strana Švajčiarska (CVP), ktorá sa zlúčila s menšou stranou a v roku 2021 premenovala na stranu Stred, získala vo voľbách 14,6 percenta hlasov (29 kresiel), píše portál Politico. Podobný výsledok dosiahla aj Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá získala 28 kresiel a v Národnej rade tak prišla o jeden mandát.
Zvyšné kreslá v Národnej rade získali menšie strany, píše DPA.
V nedeľňajších voľbách voliči rozhodovali aj o 46 členoch hornej komory parlamentu, Rady štátov, ktorá zastupuje záujmy švajčiarskych kantónov a okresov.
O 15 členoch sa bude musieť rozhodnúť v druhom kole hlasovanie v novembri. Zo zvyšných 31 kresiel získala desať strana Stred, deväť FDP, päť SP, štyri SVP a zvyšné tri kreslá majú zelení.
Parlamentné voľby sú jedným z dvoch hlavých spôsobov, ktorými občania Švajčiarska riadi svoju krajinu. Druhým sú referendá, ktoré sa konajú zvyčajne štyrikrát do roka a týkajú sa rôznych záležitostí.