Do palestínskeho pásma Gazy, ktoré čelí od 7. októbra masívnemu izraelskému bombardovaniu a totálnej izraelskej blokáde v odvete za útok Hamasu na Izrael, vošlo od soboty z Egypta 54 kamiónov s humanitárnou pomocou.
Prechod Rafah je otvorený iba tretí deň. Od humanitárnych organizácií i niektorých zahraničných politikov znejú výzvy, aby Izrael povolil doviezť do pásma Gazy aj pohonné hmoty potrebné na výrobu elektriny v nemocniciach, ktoré sú preplnené tisíckami zranených.
Podľa Stephena Ryana z Medzinárodného výboru Červeného kríža je táto organizácia pripravená na ďalšie dodávky humanitárnej pomoci, s ktorou na egyptskej strane čaká niekoľko stoviek ďalších nákladných áut.
Na zabezpečenie najnutnejších potrieb civilistov v pásme Gazy by bola potrebná najmenej stovka kamiónov denne, uviedla predtým OSN. Pred 7. októbrom prichádzalo do pásma Gazy asi 500 kamiónov pomoci denne, z toho 150 cez Rafah a asi 350 cez neďaleký prechod na prepravu tovaru Kerem Šalom.
Prvý konvoj 20 kamiónov bol do Pásma Gazy vpustený v sobotu, v nedeľu ho nasledovalo 14 nákladných vozidiel s humanitárnou pomocou. V sobotu av nedeľu "Rafahom prešlo 34 kamiónov", potvrdil agentúre AFP jeden z predstaviteľov egyptského Červeného polmesiaca.
Pásmo Gazy je terčom izraelského bombardovania a totálnej izraelskej blokády od 7. októbra, keď Hamas zaútočil na Izrael a zabil pri tom 1400 ľudí. Izraelské ostreľovanie si podľa palestínskych úradov spravovaných Hamasom vyžiadalo vyše 5-tisíc obetí a viac ako 15-tisíc zranených.
Šéf Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe Philippe Lazzarini v noci na dnešok podľa agentúry DPA upozornil, že tejto organizácii počas troch dní dôjdu zásoby pohonných hmôt.
Aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková nalieha na rýchle vyriešenie problému, aby aspoň nemocnice mali elektrický prúd a mohli pracovať aspoň v minimálnej prevádzke.
"Bez elektriny nefungujú ani zariadenia na odsoľovanie vody a čerpadlá na pitnú vodu. Preto sú akútne potrebné pohonné hmoty, aby sa obnovilo zásobovanie vodou," povedala šéfka nemeckej diplomacie.
Izraelská strana obviňuje Hamas, že drží až milión litrov pohonných hmôt, ale civilnému obyvateľstvu ich nedáva.
Hamas ich podľa izraelského ministerstva obrany používa na výrobu elektriny, ktorú osvetľuje sieť podzemných tunelov, na odpaľovanie rakiet av domácnostiach svojich členov. DPA uviedla, že toto tvrdenie nemožno nezávislé overiť.
Hnutie Hamas dnes vyzvalo arabské a moslimské krajiny a OSN, aby zintenzívnili úsilie o otvorenie stáleho humanitárneho koridoru do pásma Gazy a zabránili tomu, aby obyvatelia oblasti "zomreli od hladu".
V dnešnom vyhlásení Hamas tiež uviedol, že humanitárna pomoc pre civilistov do pásma Gazy je nedostatočná. Postupné posielanie pomoci do Gazy dohodli minulý týždeň USA a Egypt s Izraelom, ktorý má obavy, aby pomoc nezneužili členovia Hamasu.