Takmer dve tretiny zdravotníckych zariadení v pásme Gazy boli vyradené z prevádzky, uviedla v utorok Svetová zdravotnícka organizácia. Palestínske úrady tvrdia, že mnoho zdravotníckych zariadení museli zatvoriť z dôvodu nedostatku elektriny a poškodenia pri náletoch. Informujeme o tom podľa správy agentúry AP.
Celkovo 46 zo 72 zdravotníckych zariadení vrátane 12 z 35 nemocníc prestalo fungovať, tvrdí WHO. Úrady v Gaze to pripisujú nedostatku paliva pre generátory elektrickej energie.
Obyvatelia pásma Gazy čelia veľkému nedostatku potravín, vody a liekov od útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra, na ktorý izraelská armáda reagovala odvetnými útokmi a blokádou tejto palestínskej enklávy. Boje si na oboch stranách vyžiadali stovky obetí a tisíce zranených.
Izrael v uplynulých dňoch súhlasil so vstupom malého počtu kamiónov s humanitárnou pomocou do pásma Gazy, zakázal však dodávky paliva do tejto palestínskej enklávy, píše AP. Izraelská armáda navyše cez víkend avizovala, že zintenzívni útoky na pásmo Gazy v rámci príprav na ďalšiu fázu vojny proti Hamasu.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva v Gaze uviedlo, že izraelské nálety si za uplynulý deň vyžiadali najmenej 704 obetí vrátane 305 detí a 173 žien. Celkový počet obetí odvetných izraelských útokov na pásmo Gazy tak stúpol na 5700, dodalo. Pri koordinovaných útokoch Hamasu na Izrael zo 7. októbra zahynulo 1400 ľudí.
Izrael tvrdí, že svoje útoky necieli na civilistov, ktorých podľa neho Hamas využíva ako štíty. Palestínski militanti vypálili na Izrael od začiatku bojov viac ako 7000 rakiet, informovala izraelská armáda.
"Pokračujeme v útokoch na mesto Gaza a jeho okolie, kde Hamas buduje svoju teroristickú infraštruktúru, kde Hamas umiestňuje svoje jednotky," povedal hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Zároveň opäť vyzval Palestínčanov, aby sa pre vlastnú bezpečnosť evakuovali na juh pásma Gazy.