Rusko dostalo od Spojených štátov neoficiálne návrhy týkajúce sa strategickej stability a Moskva ich študuje, oznámil dnes podľa ruských agentúr námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov.
Pod "strategickou stabilitou" Moskva zvyčajne mieni paritu strategických jadrových zbraní. Ruský diplomat podľa štátnej agentúry TASS tiež vyhlásil, že Rusko nie je ochotné rokovať s USA o problémoch strategickej stability odtrhnute od toho, čo sa deje. A americké návrhy podľa Rjabkova neobsahujú nič nové.
"Je to tak, (dostali sme americké návrhy) vo forme non-paper. Teda na papieri, ale vo forme neoficiálneho memoranda," povedal Rjabkov novinárom v odpovedi na otázku týkajúcu sa zákulisných informácií o amerických návrhoch ohľadom strategickej stability a kontroly nad zbrojením. "Teraz sa tým zaoberáme v medzirezortnom formáte. Nie sú tam nové prvky," dodal.
"(Američania) navrhujú viesť dialóg o strategickej stabilite a kontrole zbrojenia na systematickom základe a pritom tak urobiť odtrhnute od toho, čo sa deje. Na to nie sme pripravení, pretože usudzujeme, že bez zmeny hlboko a zásadne nepriateľského kurzu voči Rusku zo strany USA jednoducho nie je možný návrat k dialógu o strategickej stabilite, vrátane strategických útočných zbraní a ďalších otázok, tak ako tomu predtým," povedal námestník.
Rusko kritizuje Spojené štáty a ich západných spojencov za podporu a vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej agresii, a tiež za sankcie, ktoré Západ prijal v reakcii na vpád ruských vojsk na Ukrajinu a ktoré postihli ruskú ekonomiku. V rétorike Moskvy, to ale boli západné krajiny, kto konflikt zavinil a Rusko vtiahol do vojny.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov minulý mesiac obvinil Západ, že sa usiluje o strategickú porážku Ruska a usúdil, že táto snaha sa v dohľadnej dobe nezmení. Nádej na návrat k normálnym vzťahom so Západom podľa neho chýbajú pevné základy.
A keby Západ "zrazu z nejakého nepochopiteľného pokynu zhôry" navrhol Rusku vrátiť sa k viac-menej normálnym kontaktom, Rusko by sa podľa Lavrova rozmýšľalo, či má zmysel to urobiť.
Vzťahy Moskvy a západných krajín sa začali zhoršovať, keď Rusko na jar 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Ďalšie zhoršenie vzťahov prišlo, keď ruské vojská na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vlani vo februári vpadli na Ukrajinu.
Západ označil ruskú inváziu za ničím nevyprovokovanú agresiu a podporuje brániacu sa Ukrajinu dodávkami zbraní a finančnou pomocou.