Polícia na východe Číny zachránila viac ako tisíc mačiek, ktoré mali byť usmrtené a ich mäso potom malo byť predané ako baranie alebo bravčové. Informuje o tom britská BBC s odvolaním sa na jeden internetový denník blízky vláde.
Polícia dostala tip od ochrancov zvierat a v meste Čang-ťia-kang zastavila nákladné auto, ktoré mačky prevážalo. Skončili v útulku. Nie je jasné, či išlo o niečích domácich miláčikov, alebo zvieratá, ktoré sa túlali. Mačky mali byť odvezené na juh Číny, kde mali byť spracované na špízy alebo klobásky vydávané za výrobky z jahňacieho mäsa.
Aktivisti si všimli, že pri jednom z cintorínov v Čang-ťia-kangu sa hromadia zatlčené drevené krabice s mačkami. Miesto niekoľko dní sledovali a keď zistili, že škatule skončili na nákladnom aute, zavolali políciu.
Prípad vzbudil pohoršenie na čínskej sociálnej sieti weibo, v komentároch zaznievali výzvy na sprísnenie potravinárskych kontrol alebo na prijatie účinných zákonov na ochranu zvierat.
BBC píše, že tento prípad ukázal, že obchod s mačacím mäsom v Číne stále existuje. Oživil tiež obavy ohľadom bezpečnosti potravín. Podľa aktivistov môžu priekupníci platiť asi 4,5 jüanu za množstvo zodpovedajúce približne 600 gramom. Za jednu mačku si možno podľa jej veľkosti zarobiť 18 až 22,5 jüanu.
Podľa správy organizácie na ochranu zvierat Animal Equality je Čína jednou z krajín, ktoré ešte plošne nezakázali obchod s mäsom zo psov a mačiek a jeho konzumáciu. Hoci väčšina ľudí v Číne hovorí, že mäso z týchto zvierat neje, odhaduje sa, že v Číne sú ročne usmrtené milióny psov a mačiek kvôli mäsu určenému pre ľudí.