Počet vnútorne vysídlených osôb v Konžskej demokratickej republike (KDR) dosiahol následkom stupňujúceho sa násilia rekordných 6,9 milióna, oznámila v pondelok Organizácia Spojených národov (OSN). Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Video: Konflikt v Konžskej demokratickej republike si naďalej vyberá veľkú daň na civilnom obyvateľstve
Konflikt medzi povstalcami z Hnutia 23. marca (M23) a milíciami lojálnymi vláde sa od začiatku októbra zintenzívnil vo východnej provincii Severné Kivu, najmä severne od tamojšieho hlavného mesta Goma.
Medzinárodná organizácia OSN pre migráciu (IOM) uviedla, že mnohí ľudia, ktorí utiekli zo svojich domovov, ale zostali na území KDR, zúfalo potrebujú pomoc na uspokojenie svojich základných potrieb.
"IOM zintenzívňuje svoje úsilie o riešenie zložitej a pretrvávajúcej krízy v KDR, keďže počet vnútorne vysídlených osôb sa v celej krajine vyšplhal na 6,9 milióna, čo je zatiaľ najvyšší zaznamenaný počet," uvádza IOM vo vyhlásení.
"Vzhľadom na pretrvávajúci konflikt a stupňujúce sa násilie čelí KDR jednému z najväčších vnútorných vysídlení a jednej z najväčších humanitárnych kríz na svete," tvrdí IOM.
M23, ktoré od roku 2021 obsadilo rozsiahle územia na východe KDR, je jednou z niekoľkých milícií, ktoré ovládajú veľkú časť regiónu - aj napriek prítomnosti medzinárodných mierových síl.
IOM uviedla, že v októbri 2023 žilo vo východných provinciách Severné Kivu, Južné Kivu, Ituri a Tanganika približne 5,6 milióna vnútorne vysídlených osôb. Ako hlavný dôvod vysídlenia IOM uvádza pretrvávajúci konflikt.
"Obyvatelia KDR už desaťročia zažívajú krízu. Najnovšia eskalácia vyhnala z domovov za kratší čas viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Ľudia naliehavo potrebujú pomoc," vyhlásil vedúci misie IOM v KDR Fabien Sambussy.