Niektorí uväznení ruskí politici dnes - podľa svojho predchádzajúceho oznámenia - držia jednodňovú hladovku. Informovali o tom Rádio Sloboda alebo denník Novaja gazeta Európa. Pod iniciatívou je podpísaný napríklad opozičný predák Alexej Navaľnyj, opoziční politici Vladimír Kara-Murza a Iľja Jašin alebo Navaľného bývalá spolupracovníčka Lilija Čanyševová.
Video: Alexej Navaľnyj: Ruskému opozičnému lídrovi predĺžili väzenie
V Rusku je dnes Deň pamiatky obetí politických represií, iniciátori hladovky ale chcú tomuto dňu vrátiť názov "deň politického väzňa", je podľa nich opäť aktuálny.
Autori výzvy pripomenuli, že história tohto dňa sa viaže k 30. októbru 1974, kedy sovietski politickí väzni Kronid Ljubarskij a Alexej Murženko držali symbolickú jednodennú hladovku, aby dosiahli uznanie štatútu politického väzňa a zrušenia obmedzení starostlivosti, píše Rádio Sloboda. Od roku 1991 si Rusko v tento deň pripomína Deň pamiatky obetí politických represií.
Podľa odhadov organizácie na obranu ľudských práv Memorial je v Rusku v súčasnosti viac ako 600 ľudí prenasledovaných kvôli svojim politickým názorom alebo náboženskému presvedčeniu. Od začiatku roka 2014 sa počet politických väzňov podľa organizácie zvýšil zo 40, teda pätnásťkrát. Memorial zároveň pripúšťa, že stovky ľudí môžu v jeho prehľade chýbať.
V súčasnej dobe nie sú správy o tom, či všetci, ktorí sa k Navaľnému návrhu prihlásili, dnes zvládli jedlo odmietnuť, poznamenalo Rádio Sloboda. Pracovníci ruských trestaneckých kolónií sa podľa neho obvykle snažia podobným akciám zabrániť alebo ich zastaviť. V dobách ZSSR mohlo byť odmietnutie jedla 30. októbra vo väzniciach trestané umiestnením do izolácie.
V nedeľu si niektorí Rusi v Moskve a ďalších mestách pripomenuli obete sovietskych represií za vlády diktátora Josifa Stalina. Podľa ruských a západných historikov si represie označované aj ako veľký teror vyžiadali okolo 20 miliónov mŕtvych.
Čítanie mien ľudí popravených v rokoch 1936 až 1938 ako každoročne organizovala organizácia Memorial, ktorú Rusko na konci roka 2021, len niekoľko týždňov pred inváziou na Ukrajinu, nechalo rozpustiť.