Obyvatelia Pásma Gazy už nebudú môcť pracovať v Izraeli, uviedol v noci na dnes na sieti X izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tisíce cezhraničných pracovníkov z Pásma Gazy bolo dnes poslaných späť do palestínskej enklávy.
Časť ich z Izraela odišla cez prechod Kerom Šalom na juhu Pásma, uviedla agentúra Reuters. Radikálne palestínske hnutie Hamas z Gazy 7. októbra zaútočilo na Izrael, ktorý reagoval odvetným bombardovaním Pásma Gazy a v posledných dňoch aj pozemnou operáciou.
"Izrael prerušuje všetky kontakty s Gazou. Z Gazy už nebudú prichádzať žiadni palestínski pracovníci. Tí pracovníci z Gazy, ktorí boli v Izraeli v deň vypuknutia vojny, budú do Gazy vrátení," uviedol Netanjahu. Povedal tiež, že izraelský vojnový kabinet rozhodol, že od financií posielaných palestínskej samospráve odpočíta prostriedky určené pre Pásmo Gazy.
Pred prepuknutím vojny malo pracovné povolenie na vstup do Izraela asi 18 500 Palestínčanov z Pásma Gazy, uviedlo podľa BBC News oddelenie izraelského ministerstva obrany COGAT, ktoré dohliada na civilné aktivity na palestínskych územiach.
Pracovníci, ktorí dnes odchádzali do Pásma Gazy, podľa agentúry Reuters tvrdia, že ich izraelské úrady po útoku zadržiavali a zle s nimi zaobchádzali. "Slúžili sme im, pracovali pre nich v domoch, v reštauráciách a na trhoch za najnižšie ceny, a napriek tomu sme boli ponižovaní," povedal robotník z utečeneckého tábora Maghádže v centrálnej časti Pásma Gazy Džamal Ismaíl.
V mene stoviek obyvateľov Gezy, ktorí boli v momente útoku 7. októbra v Izraeli, podali dve ľudskoprávne organizácie petíciu na izraelský najvyšší súd. Žiadajú v nej, aby títo pracovníci, ktorí v Izraeli pobývali legálne, boli prepustení na Západný breh alebo sa aspoň smeli stretnúť s príbuznými.
Petícia hovorí o 568 obyvateľoch Gazy, ktorí boli od vypuknutia vojny zadržiavaní. Sudkyňa najvyššieho súdu Ruth Ronenová dala vláde čas na odpoveď do stredy, uviedol server denníka The Times of Israel.