Britský kráľ Karol III. (vľavo) a biskup anglikánskej diecézy v Mombase Alphonce Mwaro Baya počas stretnutia v anglikánskej katedrále v kenskom meste Mombasa. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Karol III. sa v Keni stretol s predstaviteľmi iných náboženstiev

03.11.2023, 14:29
Autor:
TASRTASR

Keňa si v decembri pripomenie 60 rokov od získania nezávislosti od Británie

Britský kráľ Karol III. sa v piatok v druhom najväčšom meste v Keni Mombase stretol s vedúcimi predstaviteľmi rôznych náboženstiev. Popoludní ukončí štvordňovú štátnu návštevu Kene a s manželkou sa vráti do Británie. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Karol sa v anglikánskej katedrále v Mombase stretol s predstaviteľmi kresťanstva, islamu, hinduizmu a tradičných afrických náboženstiev. V piatok navštívil aj najstaršiu mešitu vo východnej Afrike.

image

Násilnosti koloniálnej správy voči Keňanom nemožno ospravedlniť, vyhlásil britský kráľ Karol III.

Keňa si v decembri pripomenie 60 rokov od získania nezávislosti od Británie. Obe krajiny majú blízke ale v niektorých prípadoch komplikované vzťahy. Ide najmä o povstanie Mau Mau z rokov 1952-60, ktoré Británia brutálne potlačila. Zomrelo vtedy najmenej 10-tisíc ľudí, najmä z kmeňa Kikuyu. Časť historikov tvrdí, že skutočný počet obetí bol oveľa vyšší.

Karol sa za činy Londýna z koloniálneho obdobia vyslovene neospravedlnil. V utorok 31. októbra však vyslovil zármutok nad násilím z tohto obdobia.

"Na Keňanoch boli spáchané odporné a neospravedlniteľné násilné činy, keď viedli... bolestný boj za nezávislosť a suverenitu. A pre to nemôže existovať žiadne ospravedlnenie," povedal na štátnom bankete, ktorý usporiadal prezident William Ruto.

Kenská komisia pre ľudské práva v nedeľu 29. októbra vyzvala britského kráľa, aby sa "jednoznačne verejne ospravedlnil" a podnikol kroky k vyplateniu odškodného pre obete neľudského zaobchádzania britskej koloniálnej správy.

image

Globálna chudoba sa s rastúcim dlhom a korupciou prehlbuje

Polícia v prvý deň Karolovej návštevy zablokovala demonštrantov, ktorí žiadali ospravedlnenie a neskôr zrušila plánovanú tlačovú konferenciu obetí potláčania ľudských práv.

Británia oznámila pomoc v hodnote 5,5 milióna libier (takmer 6,3 milióna eur) na reformy v oblasti vzdelávanie v Keni. Karol III. s manželkou kráľovnou Kamilou do Nairobi pricestovali v pondelok večer.

Karolova matka Alžbeta sa práve počas návštevy Kene vo februári 1952 dozvedela o smrti svojho otca Juraja VI., čím sa stala novou panovníčkou. Vládla až do svojej smrti v septembri 2022.

01 - Modified: 2024-05-20 10:31:43 - Feat.: - Title: Súd rozhodne o vydaní zakladateľa platformy WikiLeaks do USA, pred budovou sa protestuje 02 - Modified: 2024-05-18 21:16:32 - Feat.: - Title: MS v hokeji: Česi zdolali Veľkú Britániu, vrátili sa tak na čelo tabuľky 03 - Modified: 2024-05-17 16:40:01 - Feat.: - Title: Britský kráľ sa zúčastní na spomienkových podujatiach na Deň D v Normandii 04 - Modified: 2024-05-16 15:42:12 - Feat.: - Title: Rusko oznámilo, že v odvete na kroky Londýna vyhostí britského vojenského pridelenca 05 - Modified: 2024-05-13 19:06:03 - Feat.: - Title: Britský kráľ Karol III. odovzdal vojenský titul synovi Williamovi. Je veľmi dobrý pilot, pochválil ho
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. máj 2024 07:06