Afganskí migranti, ktorí sa dobrovoľne vrátili alebo boli vyhostení z Pakistanu do svojej vlasti, zdržiavajú v utečeneckých táboroch bez vykurovania, hygienických zariadení a dostatku pitnej vody.
VIDEO: Pakistan začal zatýkať utečencov z Afganistanu
Podľa agentúry AP to uvádzajú humanitárne organizácie. Pakistanská vláda dala Afgancom žijúcim v krajine nelegálne lehotu do 1. novembra, aby odišli, inak im hrozí deportácia. Za posledné týždne opustilo Pakistan 200-tisíc afganských migrantov.
Afganci sa do svojej krajiny vracajú cez hraničné priechody Torcham a Čaman. Afganská vláda vedená islamistickým hnutím Taliban zriadila pre migrantov pri hraniciach tábory, v ktorých čakajú, kým budú prepravení na miesta, odkiaľ pochádzajú. Podľa humanitárnych organizácií sú v táboroch jediným zdrojom tepla otvorené ohne, nie je tam svetlo ani toalety.
Jeden z migrantov Kajál Muhammad žil posledných 17 rokov v meste Péšávar na severozápade Pakistanu. Minulý týždeň bola rodina s piatimi deťmi deportovaná, všetok ich majetok zostal v Pakistane. Muhammadova sedemročná dcéra Hava plače, pretože je jej zima. Pije čaj z hrnčeka vyrobeného z urezanej plastovej fľaše, spí bez periny, píše AP.
Havin otec žiada medzinárodné spoločenstvo o pomoc. "Nemôžeme žiadať Taliban. Nemajú nič, lebo ako vláda nie sú uznávaní. Sú tu rodiny, ktoré nič nemajú, žiadnu pôdu, žiadny domov. Žijú pod holým nebom," hovorí.
Thamindri Da Silvaová z organizácie World Vision International uvádza, že ľudia prichádzajú do Afganistanu len s uzlíkom šiat na chrbte, pretože im všetky cennosti ako hodinky či šperky boli zhabané na pakistanskej hranici.
Aršad Malik z medzinárodnej organizácie Save the Children upozornil, že mnohí Afganci sa do krajiny vracajú bez dokladov o štúdiu, takže pre nich bude zložité pokračovať vo vzdelávaní. Taliban navyše dievčatám v Afganistane povoľuje absolvovať iba základné vzdelanie.
Problém môže podľa Malika predstavovať aj to, že v Pakistane afganské deti študovali v urdčine a v angličtine a nevedia dobre jazyky paštó a darí používané v Afganistane.
Podľa pakistanskej vlády nemá potrebné dokumenty 1,7 milióna zo štyroch miliónov Afgancov v Pakistane. Tí sú teraz terčom razií pakistanskej polície, ktorá podľa agentúry AP chodí dom od domu a kontroluje, či majú migranti platné doklady.