V popredných radoch britskej ľavicovej opozície sa prehlbuje spor vyvolaný vojnou medzi Izraelom a palestínskym Hamsom a humanitárnou situáciou v Pásme Gazy. Jeden z ministrov tieňovej vlády Labouristickej strany sa vzdal svojej pozície s odôvodnením, že chce hlasno podporovať vyhlásenie prímeria, na ktoré má predseda strany Keir Starmer iný názor.
Informujú o tom dnes britské médiá. Labouristi sú podľa prieskumov favoritmi budúcoročných parlamentných volieb a pre o blízkovýchodný konflikt pre nich môže byť podľa niektorých komentátorov jednou z najväčších výziev.
Tieňový minister Imran Hussain v utorok večer oznámil, že kvôli svojmu názoru odlišnému od oficiálnej pozície Starmera už nechce byť členom tímu, z ktorého by potenciálne mohol vzísť budúci britský kabinet.
"Chcem mať možnosť plne obhajovať prímerie," vysvetlil na sociálnych sieťach svoju rezignáciu. Poslanec, zvolený za severoanglický obvod s početnou moslimskou komunitou, si svoj mandát ponechá, nebude však už vystupovať ako hovorca strany pre otázky reformy trhu práce.
Časť labouristov, ako aj členov ľavicových strán v niektorých ďalších európskych krajinách, sa v súčasnom konflikte výraznejšie kloní na stranu Palestínčanov. V časoch predchádzajúceho vodcu Jeremyho Corbyna čelila strana kritike za údajný antisemitizmus vo svojom vedení.
Súčasný líder Starmer odmieta volanie časti strany, aby plne podporil prímerie v Gaze, po ktorom popri Palestínčanoch a moslimských krajinách volá tiež časť západných politikov. Izrael a jeho spojenci ho však odmietajú s odôvodnením, že by poskytlo výhodu Hamasu, o ktorého zničenie židovský štát po bezprecedentnom teroristickom útoku usiluje.
Hovorca strany dnes vyhlásil, že labouristi bez ohľadu na výzvy časti straníkov aj Hussainovu rezignáciu nebudú v otázke prímeria meniť postoj.
"Prímerie by teraz iba zmrazilo tento konflikt, rukojemníci by zostali v Gaze a Hamase by zostala infraštruktúra a schopnosti vykonať podobný útok, ako sme videli 7. októbra," citovali médiá hovorcu odkazujúceho na útok, pri ktorom zomrelo na 1400 ľudí.
Starmerova strana rovnako ako britská vláda či Spojené štáty vyzýva na vyhlasovanie kratších humanitárnych prestávok, ktoré by umožnili zásobovanie základnými potravinami či liekmi alebo odchod ranených z Gazy.