Ukrajinský súd uložil trest 15 rokov väzenia a konfiškácie majetku Moskvou dosadenému šéfovi okupovanej časti Chersonskej oblasti Vladimirovi Saldovi. V jeho neprítomnosti ho uznal vinným z vlastizrady za vojnového stavu, kolaborácie alebo ospravedlňovania ruskej vojenskej agresie. Informovali o tom dnes ukrajinské médiá s odvolaním sa na súd v juhoukrajinskej Odese.
Prokuratúra pre Salda žiadala pätnásťročný trest. Podpredseda súdu Oleksij Starikov uviedol, že ukrajinský trestný zákonník zakazuje uložiť doživotný trest odňatia slobody ľuďom, ktorí sú starší ako 60 rokov.
Vekové obmedzenie
Maximálna možná dĺžka väzenia je v prípade takýchto osôb 15 rokov, napísal portál Ukrajinska pravda, podľa ktorého súd Salda tiež zbavil práva zastávať na 15 rokov funkcie spojené s riadením podnikov, inštitúcií a organizácií.
Obhajca žiadal oslobodenie, konštatoval súd. Podľa verejnoprávnej stanice Suspilne sa Saldovi obhajcovia vynesenia rozsudku nezúčastnili. Prítomný nebol ani samotný Saldo, ktorý sa podľa ukrajinských médií nachádza v Rusmi okupovanej časti juhoukrajinskej Chersonskej oblasti.
Súd prijal všetky opatrenia na predvolanie obžalovaného na súdne pojednávanie, napísal web RBK-Ukrajina. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.
Bývalý starosta
Vladimir Saldo, ktorý má podľa dostupných informácií 67 rokov, býval starostom Chersonu. Túto oblastnú metropolu ruské invázne sily okupovali v prvých mesiacoch vojenskej agresie voči Ukrajine, kým sa z neho vlani na jeseň pod tlakom ukrajinskej protiofenzívy stiahli na ľavý breh rieky Dneper.
Ľavobrežná časť regiónu a ďalšie východoukrajinské regióny Rusi naďalej okupujú a ukrajinská armáda sa oblasti snaží dobyť späť. Saldo patrí medzi jedny z najvýraznejších verejných tvárí ruskej okupácie Ukrajiny.
V októbri súd v Odese vyniesol trest doživotia za vlastizradu a kolaboráciu nad Saldovým zástupcom v čase ruskej okupácie Kirillom Stremousovom. Ten však podľa dostupných informácií zomrel vlani v novembri pri autonehode.
Vzhľadom na to, že Stremousov zomrel na okupovanom území, súd nedostal vecné dôkazy o jeho smrti, preto bol súdený v neprítomnosti ako osoba, ktorá sa skrýva pred spravodlivosťou, napísal vtedy portál RBK-Ukrajina. Web zároveň okolnosti činiteľovej smrti označil za záhadné. Stremousovu smrť oznámili Moskvou dosadení činitelia na okupovaných ukrajinských územiach.