Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v stredu zhromaždilo na podporu smerovania svojej krajiny k členstvu v Európskej únii. Ide o reakciu na odporúčanie Európskej komisie udeliť Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny pre vstup do Európskej únie. Správa pochádza z tlačovej agentúry AFP.
Európska komisia ako výkonný orgán Európskej únie v stredu odporučila otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom. Navrhla tiež členským štátom, aby Gruzínsku udelili štatút kandidátskej krajiny.
Historické víťazstvo
Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili zablahoželal krajine k tomuto "historickému víťazstvu" a prezidentka Salome Zurabišviliová vyhlásila, že "má radosť".
Zurabišviliová sa v stredu večer prihovorila davu zástancov Európskej únie pred prezidentským palácom v hlavnom meste Tbilisi. Prečítala petíciu, ktorá vyzýva európske vlády, aby schválili Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny a potvrdili tak jeho oficiálnu cestu k členstvu v Európskej únii. Lídri Únie rozhodnú o udelení kandidátskeho štatútu Gruzínsku na summite v decembri.
Žiadosť o členstvo
Gruzínsko požiadalo o členstvo v Európskej únií spolu s Ukrajinou a Moldavskom po tom, čo Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu.
Lídri Európskej únie udelili kandidátsky štatút Kyjevu a Kišiňovu vlani v júni, ale Tbilisi vyzvali na justičné a volebné reformy, zlepšenie slobody médií a obmedzenie moci oligarchov.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu vysvetlila, že odporúčanie Bruselu udeliť Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny prichádza aj s upozornením, aby gruzínska vláda podnikla reformné kroky, "ktoré odzrkadľujú nefalšovanú túžbu prevažnej väčšiny gruzínskych občanov začleniť sa do Európskej únie".
Členstvo v Európskej únii a NATO je zakotvené v ústave Gruzínska a podporuje ho podľa prieskumov verejnej mienky vyše 80 percent obyvateľov.