Ukrajinský tínedžer Bohdan Jermochin, ktorého vlani odviezli Rusi z okupovaného juhoukrajinského Mariupolu do Ruska, sa bude môcť vrátiť do vlasti. Oznámil to dnes ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec aj ruská splnomocnenkyňa pre práva detí Marija Ľvovová-belovová.
Médiá predtým informovali, že sedemnásťročný sirota sa pokúsil z Ruska na Ukrajinu vrátiť sám, neskôr dostal predvolanie k ruskej vojenskej odvodnej komisii a následne požiadal ukrajinského prezidenta o pomoc so svojím návratom na Ukrajinu.
Návrat do vlasti
"Oficiálne potvrdzujem, že máme dohodu o návrate Bohdana na Ukrajinu a jeho zvítanie so sestrou," napísal na platforme Telegram Lubinec. Ľvovová-Belovová na rovnakej sieti napísala, že ruská a ukrajinská strana sa dohodli na tom, že sa Jermochin stretne so svojou príbuznou "v tretej krajine v deň svojich narodenín. "Tie má podľa portálu Ukrajinska pravda 19. novembra.
O deň skôr Jermochinova ukrajinská právna zástupkyňa Kateryna Bobrovská zverejnila na facebooku video, v ktorom mladík žiada ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu pomohol s návratom do vlasti.
Stalo sa tak krátko po tom, ako médiá informovali o jeho predvolaní na vojenský odvodný úrad pri Moskve, kde sa musia hlásiť po dosiahnutí plnoletosti, poznamenala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.
Ľvovová-Belovová pritom tvrdí, že išlo len o výzvu na spresnenie údajov na vojenskú registráciu, ktoré dostávajú všetci občania Ruska jeho veku a ak študujú, je im udelený odklad vojenskej služby do konca štúdia.
Bobrovská však upozorňovala, že Jermochina pravdepodobne čaká služba v ruskej armáde. Dostal totiž ruský pas a môže tak byť považovaný za človeka podliehajúceho vojenskej povinnosti, podotkla BBC.
Pestúnska rodina
Bohdan Jermochin prišiel podľa portálu Meduza o oboch rodičov pred rokmi. Do 24. februára minulého roku, keď na Ukrajinu vtrhli ruské invázne vojská, žil v Mariupole.
Najprv v pestúnskej rodine, po nástupe na hutnícku školu sa jeho zákonným zástupcom stal riaditeľ vzdelávacej inštitúcie, čo je u starších sirôt bežná prax, píše BBC. List Novaja Gazeta však uvádza, že jeho zákonnou opatrovateľkou je jeho sestra Valerija, ktorá žije na Ukrajine. Ľvovová-Bělovová vo svojej správe spomenula sesternicu.
Po tom, čo Rusi vlani Mariupol obsadili, umiestnili mladíka do pestúnskej rodiny v Rusku. Tento rok v marci sa Jermochin pokúsil z Ruska utiecť späť na Ukrajinu, ale zastavili ho bezpečnostné zložky blízko hraníc, píše Meduza.
Podľa Bobrovskej sa pokúsil vrátiť na Ukrajinu hneď niekoľkokrát. Ľvovová-Bělovová tvrdí, že chlapci ponúkli už skôr možnosť vrátiť sa na Ukrajinu, ale odmietol, čo potvrdil aj písomne. Podľa jeho advokátky bol ale donútený napísať vyhlásenie, že chce zostať v Rusku, kým nedosiahne plnoletosť.
Kyjev viní Rusko, že unáša ukrajinské deti so zámerom vymazať ich ukrajinskú identitu. Moskva tvrdí, že jej program presídlenia detí z Ukrajiny na ruské územie má ochrániť siroty a opustené deti v oblasti konfliktu.
Podľa Spojených štátov boli tisíce detí násilne odobraté zo svojich domovov, napísala predtým agentúra Reuters. Medzinárodný trestný súd vydal tento rok v marci kvôli podozreniu z nezákonného odvliekania ukrajinských detí do Ruska zatykač na Ľvovovú-Belovovú a tiež na ruského prezidenta Vladimira Putina.