Arménsky premiér Nikol Pašinjan oznámil, že sa budúci týždeň nezúčastní summitu krajín Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Informovala o tom dnes agentúra AP, ktorá rozhodnutie šéfa arménskej vlády označila ako ďalší z radu krokov naznačujúcich rastúce napätie medzi spojencami Arménskom a Ruskom.
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS uviedol, že Kremeľ Pašinjanovu neúčasť na akcii ľutuje, pretože podobné stretnutia sú "dobrou príležitosťou na výmenu názorov".
Jerevan kritizoval nečinnosť Ruska
Pašinjanov úrad bez bližších podrobností uviedol, že premiér informoval bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka o tom, že sa 23. novembra nezúčastní summitu ODKB v Minsku. Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti je vojenská aliancia vedená Moskvou, ktorej členmi sú okrem Ruska a Arménska aj Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Bielorusko.
Arménsko a Rusko sú od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 spojencami a kaukazská republika má na svojom území ruskú vojenskú základňu. V poslednej dobe sa však prehlbujú rozpory medzi krajinami. Vzťahy medzi Jerevanom a Moskvou sa zhoršili v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a kvôli situácii v Náhornom Karabachu, ktorý je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, ale tri desaťročia ho riadili etnickí Arméni.
Moskva mala v oblasti od roku 2020 mierové sily, avšak Jerevan ich vinil z nečinnosti a Rusko z toho, že je príliš zaneprázdnené svojou vojnou na Ukrajine. Tento rok v septembri Azerbajdžan po bleskovej ofenzíve Karabach ovládol a väčšina z asi 120-tisíc etnických Arménov z regiónu utiekla v strachu z azerbajdžanských represií.
Nevidí výhody v ruských základniach
Arménsky parlament potom napriek nevôli Moskvy schválil pristúpenie krajiny k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ktorý predtým vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvôli podozreniu z nezákonného odvliekania ukrajinských detí do Ruska. Jerevan tvrdil, že krok nie je namierený proti Rusku, ale pristúpil k nemu v súvislosti s Azerbajdžanom.
V októbri sa Pašinjan nezúčastnil summitu Spoločenstva nezávislých štátov (SNS) v Kirgizsku, kam sa šéf Kremľa vydal na prvú známu zahraničnú cestu od zatykača ICC. Ku koncu októbra arménsky premiér povedal v rozhovore s denníkom The Wall Street Journal, že nevidí žiadne výhody v pokračujúcej prítomnosti ruských základní na území svojej vlasti a hovoril o potrebe diverzifikovať vzťahy Arménska v bezpečnostnej oblasti.
Pašinjan už vlani odmietol podpísať spoločné vyhlásenie zo summitu ODKB. Vyjadril vtedy frustráciu nad tým, že sa mu nedostalo odpovede na jeho formálnu žiadosť, aby aliancia zasiahla v prospech Arménska po tom, čo sa jeho krajina stala terčom útoku z Azerbajdžanu. Tento rok v januári oznámil, že jeho krajina nebude hostiť vojenské cvičenie armád ODKB. Jerevan medzitým podráždil Moskvu vojenským cvičením so Spojenými štátmi.