V Rusku miznú alebo sú demolované pamätníky obetí stalinských represií, súčasne rastie úsilie o rehabilitáciu tohto bývalého sovietskeho diktátora. TASR informáciu prevzala z utorkovej správy stanice BBC News.
Za uplynulých deväť rokov bolo v Rusku a na iných miestach umiestnených viac ako 700 pamätných tabúľ pripomínajúcich posledné miesta pobytu ľudí, ktorí zahynuli počas stalinských čistiek v 30. rokoch 20. storočia.
Podľa Oxany Matievskej, ktorá sa podieľa na projekte Posledná adresa, však od mája vo viacerých ruských mestách zmizli desiatky týchto pamätných tabúľ. Polícia záležitosť nevyšetruje. Matievskaja sa domnieva, že nejde o náhodu.
"Spomienka na sovietsky teror spochybňuje koncepciu štátu, ktorý má vždy pravdu, a preto je pre ruské orgány nepohodlná. Najmä po invázii na Ukrajinu," povedala aktivistka.
Milióny ľudí označených za "nepriateľov ľudu" skončili v sovietskych pracovných táboroch, známych ako gulag, a 750.000 z nich bez súdu zavraždili počas Stalinovho veľkého teroru v 30. rokoch.
Najmenej 18 pamätníkov obetiam represií, ako aj zahraničným vojakom, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne, bolo od februára 2022 úradom nahlásených ako ukradnuté alebo zničené. Väčšina z nich je venovaná poľským štátnym príslušníkom.
Alexandra Polivanová z centra pre ľudské práva Memorial sa domnieva, že poškodenie nariadili alebo vykonali úrady, pretože Moskva chce, aby bol bývalý Sovietsky zväz vnímaný ako veľmoc, nie ako utláčateľský štát.
V júlovom prieskume verejnej mienky nezávislého analytického Centra Levada vyplýva, že k Josifovi Stalinovi má kladný vzťah 63 percent Rusov, čo je najviac za uplynulých 13 rokov.
Na rozdiel od pamätníkov jeho obetí, pamätníkov venovaných samotnému Stalinovi v Rusku pribúda.
Investigatívny kanál na sociálnej sieti Telegram s názvom "Môžeme to vysvetliť" uvádza, že v Rusku sa nachádza 110 Stalinových sôch - 95 bolo postavených počas vlády ruského prezidenta Vladimira Putina a najmenej štyri od invázie na Ukrajinu.