Do Pásma Gazy vošla z Egypta prvá cisterna s palivom od 7. októbra, keď začala vojna Izraela s palestínskym radikálne islamistickým hnutím Hamas. Informovali o tom dnes agentúry Reuters a AFP s odvolaním sa na egyptské médiá. Izrael doteraz nepovoľoval dodávky paliva do Pásma Gazy s tým, že by ho využívalo hnutie Hamas na boje.
Podľa BBC bude toto palivo použité na doplnenie nádrží nákladných áut úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktoré budú natankované na priechode Rafáh.
Palivo však potrebujú aj nemocnice pre generátory elektriny či sanitky, pekárstvo pre rozvoz chleba či odsoľovacie zariadenie. Izrael totiž po útoku Hamasu zo 7. októbra na svoje územie, ktorý si vyžiadal na 1200 obetí, začal totálnu blokádu Pásma Gazy.
Zastavil dodávky energie, vody, potravín, zdravotníckeho materiálu či liekov. V odvete za útok tiež odvtedy izraelská armáda oblasť masívne bombarduje, pri čom zomrelo podľa palestínskych úradov vyše 11-tisíc ľudí.
Hovorkyňa úradu UNRWA dnes portálu BBC povedala, že životné podmienky ľudí v Pásme Gazy, ktorí sa tiesnia v preplnených táboroch na juhu, sa budú zhoršovať aj v následkoch počasia.
"Dážď ešte zhorší už tak zúfalú situáciu troch štvrtín obyvateľov Pásma Gazy, ktorí museli opustiť svoje domovy," uviedla Juliette Toumaová z UNRWA. Podľa nej sa 800-tisíc vysídlených Palestínčanov tiesní v preplnených táboroch OSN, kde nemajú ani čistú vodu.
Podľa skorších údajov UNRWA bolo od začiatku vojny 7. októbra v Pásme Gazy vysídlených 1,5 milióna ľudí z celkových 2,3 milióna obyvateľov tohto územia menšieho ako Praha. Väčšina prebýva teraz na juhu, sever je zničený bombardovaním.