Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pri dnešnom prejave v parlamente označil Izrael za "teroristický štát" a dianie v Pásme Gazy za genocídu, píše agentúra Reuters. Izraelská armáda v Gaze bojuje s islamistickým hnutím Hamas, o ktorom Erdogan dnes opäť povedal, že je "politickou stranou, ktorá v Palestíne vyhrala voľby".
Izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi turecký prezident odkázal, že jeho čas na čele vlády sa naplnil, a vyzval ho, aby potvrdil, či Izrael disponuje jadrovými bombami. Zároveň vyhlásil, že je "evidentné", že Izrael jadrové zbrane má.
Hamas považujú za teroristickú organizáciu Európska únia, Spojené štáty alebo Británia. Hnutie v Pásme Gazy vyhralo voľby v roku 2006, rok po skončení 38 rokov trvajúcej izraelskej okupácie oblasti. Odvtedy sa v Pásme Gazy žiadne voľby nekonali a mimovládne organizácie opisujú vládu Hamasu ako autoritársku.
"Turecko bude na medzinárodnej scéne pracovať na tom, aby boli izraelskí osadníci považovaní za teroristov," povedal Erdogan. Odkazoval tak na Izraelčanov žijúcich na okupovaných územiach, predovšetkým na Západnom brehu Jordánu.
"Nárast násilností radikálnych židovských osadníkov proti Palestínčanom" na Západnom brehu odsúdili vo svojom vyhlásení minulý týždeň tiež ministri zahraničia skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7.
Poznámkou o jadrových zbraniach Erdogan reagoval na skutočnosť, že Izrael odmieta potvrdiť či vyvrátiť, či má jadrové zbrane. Všeobecne sa predpokladá, že Izrael nimi disponuje od 60. rokov minulého storočia.
Odhad neziskového Centra pre kontrolu a nešírenie zbraní vyčísluje izraelský arzenál na asi 90 bojových hlavíc na báze plutónia. Rovnaký počet uviedlo v roku 2021 výskumné centrum pre jadrové zbrane Nagasackej univerzity v Japonsku.
Erdogan na konci minulého týždňa podpísal spoločné vyhlásenie summitu Ligy arabských štátov a Organizácie islamskej spolupráce, ktoré odsúdilo "izraelskú agresiu v Gaze", vyzvalo na ukončenie bojov a rokovania izraelskej armády v Pásme Gazy označilo za vojnové zločiny.
Necelých šesť týždňov po krvavom útoku ozbrojencov z Hamasu na južný Izrael, pri ktorom zahynulo najmenej 1200 civilistov, sú arabské krajiny tými, ktorí na medzinárodnej scéne najhlasnejšie volajú po uzavretí prímeria v Pásme Gazy a odsudzujú odvetné izraelské akcie. Tie stáli podľa palestínskych úradov životy viac ako 11-tisíc ľudí.