Magma na islandskom polostrove Reykjanes, ktorému podľa seizmológov hrozí výbuch sopky, postúpila z hĺbky bližšie k zemskému povrchu.
Z prasklín už stúpa dym
Zmes roztavených hornín a plynov je teraz asi 500 metrov pod povrchom, povedal podľa agentúry DPA v štátnych médiách Benedikt Ófeigsson z Islandskej meteorologickej služby.
Kvôli hroziacej erupcii už minulý týždeň evakuovali asi 3 700 obyvateľov mesta Grindavík, kde sa v uliciach objavili široké praskliny. V posledných dňoch z puklín stúpa dym.
Polícia dnes umožnila obyvateľom Grindavíku vrátiť sa do mesta, aby si vyzdvihli svoje osobné veci. Pri rybárskom prístave, ktorý leží asi 40 kilometrov od metropoly Reykjavíku, sa tak tvorili kolóny áut.
Možnosť návratu mali však len ľudia, ktorí sa do mesta nedostali pri podobných akciách v pondelok a utorok, uviedla agentúra DPA. Z každej domácnosti má povolený vstup do mesta iba jeden člen.
Vyzvali ľudí, že si pred návratom do domovov majú pripraviť presný zoznam vecí, ktoré si chcú odviezť, aby sa v meste zbytočne nezdržiavali.
Pod Grindavíkom sa podľa seizmológov vytvoril zhruba 15 kilometrov dlhý tunel, ktorý vedie až k morskému dnu. Pri poslednom, víkendovom meraní sa magma nachádzala 800 metrov pod povrchom.
Otrasy pokračujú
Podľa Ófeigssona je teraz okolo 500 metrov pod zemou. Stúpaniu nahor podľa seizmológa napovedá aj zistená prítomnosť oxidu siričitého vo vzduchu.
"Od polnoci do dnešného poludnia bolo v ohrozenej oblasti Islandu zaznamenaných asi 800 menších otrasov pôdy, čo oproti predchádzajúcim dňom neznamená žiadnu veľkú zmenu," povedal Ófeigsson. Zemetrasenia sú podľa neho navyše podstatne slabšie ako v piatok.
Zvýšená seizmická aktivita vyvoláva tiež obavy z narušenia leteckej dopravy, pretože sopečný popolček môže poškodiť motory lietadiel.
Výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull v roku 2010 na týždeň paralyzoval leteckú dopravu nad polovicou európskeho kontinentu. Zrušili vyše 100-tisíc letov.
V súvislosti s terajšími obavami z erupcie vulkánu Fagradalsfjall islandské úrady zvýšili stupeň varovania pre leteckú dopravu na oranžový, teda druhý najvyšší; spoje z medzinárodného letiska Keflavík, ktoré sa nachádza na polostrove Reykjanes, ale zatiaľ fungujú bez obmedzení.
Geotermálne kúpele Modrá lagúna, ktoré boli minulý týždeň dočasne uzavreté, predĺžili uzávierku až do 30. novembra.