V ukrajinskom hlavnom meste Kyjeve dnes odstránili pamätník ruského básnika Alexandra Puškina, ktorý sa nachádzal v parku nesúcom predtým Puškinovo meno. Pomník odstránili po tom, ako s týmto krokom súhlasila ukrajinská vláda, uviedla agentúra Unian.
"Až na konci druhého roka vojny (Ruska proti Ukrajine) vláde došlo, že Puškin nie je súčasťou ukrajinskej kultúry, a tak úradníci schválili iniciatívu mesta Kyjeva odstrániť tento pamätník. Ďakujem za to. Búrame to," napísal na facebooku poradca kyjevského starostu Dmytro Bilocerkovec, ktorý tiež zverejnil snímky odstránenia sochy.
Sochu robotníci starostlivo stiahli z podstavca za pomoci autožeriavu a potom ju naložili na nákladné vozidlo a odviezli, doteraz nevedno kam. Puškinov pomník po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vlani vo februári opakovane čelil polievaniu farbou. Na podstavci zostali viditeľné výzvy na odstránenie pomníka.
Pomníky masovo odstraňovali z ulíc
Ukrajinská vláda minulý týždeň povolila odstrániť pamätníky Puškinovi a ďalším ruským a sovietskym činiteľom, ktoré boli zapísané v štátnom registri pamiatok kultúrneho dedičstva.
Ale ešte dlho pred týmto rozhodnutím miestne úrady po celej Ukrajine takéto pomníky masovo odstraňovali z ulíc. Napríklad v Poltave v júli odstránili pomníky Puškina a sovietskeho generála Nikolaja Vatutina, v Charkove odstránili básnikovu bustu už pred rokom, napísal Unian.
Tento mesiac úrady v Ľvove na západe Ukrajiny z vojenského cintorína odstránili tri sovietske pomníky, Vlasť, Vojak s vlajkou a Prísaha.
"Čistíme náš verejný priestor od symbolov z čias Sovietskeho zväzu a Pahorok slávy nie je výnimkou. (Sochy) sme rozobrali a previezli do múzea Teritórium teroru," uviedla Natalja Oleksijevová z levovskej radnice.
Úrady západoukrajinského mesta tiež rozobrali súsošie Kozmonauta inštalované na počesť sovietskej kozmonautky, prvej ženy vo vesmíre a terajšej ruskej poslankyne Valentiny Těreškovej. Aj toto dielo previezli do múzea.
Ukrajina sa zbavuje sovietskych symbolov
Ukrajina začala s odstraňovaním sovietskych pamiatok už v apríli 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov. Takzvaný zákon o dekomunizácii z roku 2015 zakázal používanie komunistických symbolov a nariadil premenovať miestopisné označenia súvisiace s komunizmom.
V dôsledku toho sa zmenili názvy viac ako 50-tisíc ulíc a takmer tisíc miest a dedín. Výnimku mali pamätníky spojené s druhou svetovou vojnou.
Snaha zbaviť pamiatky aj miestopis všetkého sovietskeho a ruského potom nabrala na sile po tom, ako Moskva vlani vo februári vpadla na Ukrajinu z troch smerov a obsadila ďalšiu časť jej územia.
Prezident Volodymyr Zelenskyj tento rok v apríli podpísal zákon, podľa ktorého nemožno v miestnych názvoch odkazovať na dáta, osoby a udalosti spojené s ruskou alebo sovietskou históriou.
BBC vlani z verejne dostupných dát vypočítala, že od začiatku vojny Ukrajinci odstránili najmenej 80 pomníkov, vrátane 28 pamiatok na počesť ruského básnika Puškina. V Kyjeve bol vo februári odstránený pomník sovietskeho letca Valerija Čkalova a pamätník sovietskeho maršala Nikolaja Vatunina.
Na konci vlaňajšieho decembra v juhoukrajinskej Odese odstránili pomník ruskej cárskej Kataríny II. Veľké, ktorá prístavné mesto nechala v 18. storočí založiť.
Puškin je vnímaný ako umelec romantizmu a zakladateľ modernej ruskej literatúry, ktorého cár poslal do vyhnanstva za báseň Óda na slobodu. Ale napríklad v Poľsku je Puškinova povesť kontroverznejšia, pretože po návrate do Petrohradu, kde žil pod policajným dohľadom, napísal aj verše ospevujúce dobytie Varšavy ruskými vojakmi počas potláčania poľského povstania.