Najmenej 265 civilistov prišlo na Ukrajine o život pri výbuchu míny, ďalších 587 vyviazlo so zranením, povedal dnes pred novinármi plukovník Pavlo Vozňuk z ukrajinského ministerstva obrany, kde pôsobí ako zástupca náčelníka odboru povereného plánovaním, organizáciou a koordináciou opatrení na zneškodňovanie mín. Zverejnené údaje sa týkajú len obdobia od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá dnes pokračuje 631. dňom.
"Od začiatku ruskej invázie po dnešný deň sa s účasťou civilistov odohralo 576 incidentov spätých s mínami a ďalšími pozostatkami vojny hroziacimi výbuchom. Postihli celkovo 852 civilistov, z ktorých 265 zahynulo a 587 ľudí bolo zranených, "povedal plukovník podľa agentúry Ukrinform.
Bezpečnostné pravidlá
Ukrajinský dôstojník vyzval verejnosť, aby dodržiavala bezpečnostné pravidlá a rešpektovala varovanie pred potenciálnym nebezpečenstvom. Ide hlavne o špeciálnu pásku a výstražné tabuľky "Pozor míny! "a "Stoj, míny!", prípadne červené vlajky zapichnuté do zeme.
Denník Ukrajinska pravda pripomenul, že v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny v utorok vyletel do povetria auto, pričom jeden človek na mieste zahynul a druhý bol so zraneniami prevezený do nemocnice.
V ten istý deň v Ženeve zaznelo, že zhruba 600 mŕtvych alebo zranených v dôsledku explózie pozemných mín alebo takzvaných výbušných zvyškov vojny vlani na Ukrajine zmapovala Medzinárodná kampaň za zákaz nášľapných mín.
Je to približne desaťnásobok oproti roku 2021, teda pred začiatkom ruskej invázie do susednej krajiny. Celosvetovo počet hlásených obetí vlani podľa ICBL klesol na 4510 z 5544 v predchádzajúcom roku, pričom 1700 z nich boli úmrtia.
Počet zdokumentovaných prípadov obetí mín podľa ICBL klesol najmä v Afganistane, ale to je zrejme dané najmä tým, že odtiaľ nie sú k dispozícii takmer žiadne údaje.
Aktívna munícia
Míny sú pokladané s cieľom zabrániť postupu síl nepriateľa. Explodujú pri dotyku, často však zostávajú v krajine ako ostrá munícia aj desiatky rokov. Päťdesiatosem percent obetí sú deti a ďalší civilisti, ktorí neskôr na míny nechtiac šliapnu v uliciach alebo v poliach. Od roku 1999 zakazuje protipechotné míny takzvaný Ottawský dohovor, ku ktorému sa pripojilo 164 krajín.
Rusko od svojej invázie do susednej krajiny vlani vo februári položilo míny v 11 z 27 ukrajinských oblastí, stojí v správe ICBL. Tiež Ukrajina ale túto zbraň podľa údajov ICBL najmenej raz použila, a síce v Izjume neďaleko Charkova, kde si míny vyžiadali najmenej 11 obetí.
Ukrajina sa pritom k Ottawskému dohovoru, na rozdiel od Ruska, tiež pripojila, a podľa ICBL je tak jedinou zo signatárskych krajín, ktorá dohovor porušila.
Iba v Sýrii v roku 2022 míny zabili alebo zranili viac ľudí ako na Ukrajine, spolu 834. Šesťdesiat krajín je ešte pozemnými mínami zamorených. Sieť ICBL, ktorá združuje viac ako 1000 mimovládnych organizácií v zhruba stovke krajín, požaduje viac úsilia pri odstraňovaní mín. ICBL bola hnacou silou za vznikom Ottawského dohovoru a v roku 1997 dostala Nobelovu cenu za mier.
Ukrajina sa už 20 mesiacov bráni ruskej invázii a tamojšie úrady odhadujú, že približne tretina ukrajinského územia je potenciálne zamínovaná alebo sa na ňom nachádza iný nebezpečný vojnový odpad. Kyjev varuje, že vyčistenie zasiahnutých regiónov môže trvať aj desiatky rokov. Podľa Ukrinformu sa od začiatku vojny podarilo očistiť od mín 190 hektárov územia.