Bývalí vojaci z čias autoritárskeho režimu Franciska Franka dnes verejne vyzvali armádu, aby odstránila z funkcie premiéra Pedra Sáncheza.
Píše to denník El País a ďalšie španielske médiá. Vojaci v texte výzvy kritizujú návrh amnestie pre katalánskych separatistov i milosť, ktorú dostali niektorí katalánski politici odsúdení za usporiadanie referenda o nezávislosti Katalánska v roku 2017.
Sánchez dostal vďaka podpore katalánskych separatistov vo štvrtok dôveru parlament a dnes zložil prísahu pred kráľom Felipom VI.
Skupina bývalých vojakov vo verejnej výzve tvrdí, že má obavy o budúcnosť krajiny a že v súčasnom Španielsku "chýba spravodlivosť, rovnosť a demokracia".
Podľa nich si vláda snaží podriadiť justíciu a tým zrušiť deľbu moci, s ktorou počíta ústava. Varujú tiež pred možným "narušením jednoty španielskeho národa". Po vojakoch v aktívnej službe žiadajú, aby odstránili premiéra a vyvolali predčasné voľby.
V texte bývalí vojaci tiež kritizujú amnestiu, ktorú socialisti sľúbili v dohode s katalánskymi separatistickými stranami, aby získali ich podporu pre novú Sánchezovu vládu.
Amnestia sa má vzťahovať okrem iného na politikov a aktivistov, ktorí sa zúčastnili na organizácii referenda o nezávislosti Katalánska z roku 2017, ale tiež na policajtov, ktorí vtedy zasahovali proti referendu a čelia obvineniu, alebo boli odsúdení, za nadmerné použitie sily.
Amnestia je najspornejším bodom dohôd, ktoré uzavreli Sánchezovi socialisti s ďalšími stranami, aby si zabezpečili v parlamente dostatočnú podporu pre novú vládu. Proti opatreniu napríklad opakovane demonštrujú ľudia pred hlavným sídlom socialistickej strany (PSOE) v Madride.
Amnestiu odmietajú aj pravicové strany v parlamente, konzervatívna Ľudová strana (PP) a krajne pravicová Vox. Predstavitelia týchto dvoch strán vyzvali občanov k nenásilnému vzdoru proti opatreniu.
Pod textom, ktorý zverejnila španielska asociácia vojakov (AME), nie je nikto podpísaný, signatári sa však v texte označujú za "skupinu bývalých príslušníkov ozbrojených síl".
Podľa denníka El País ide o zhruba 50 vojakov, ktorí slúžili v armáde ešte v časoch diktátora Franciska Franka. List uvádza, že medzi signatármi sú okrem iného štyria generáli a 23 plukovníkov vo výslužbe.
AME podľa denníka El País tiež v roku 2018 šírila manifest, v ktorom chválila Franka a jeho vojenské povstanie proti republike v roku 1936, ktoré vyvolalo v krajine občiansku vojnu.