Pásmo Gazy by po skončení bojov medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas mala spravovať palestínska autonómia. Na bezpečnostnej konferencii v bahrajnskej Maname to dnes povedal šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Pásmo je od roku 2007 pod kontrolou Hamasu.
"Kontrolu nad Gazou už nemôže mať Hamas... Takže kto nad ňou bude mať kontrolu? Myslím, že jediný, kto by to mohol byť, je palestínska samospráva," dodal Borrell.
Na okraj konferencie sa Borrell stretol s ministrom zahraničia Saudskej Arábie Fajsalom bin Farhánom. Po rokovaní Borrell uviedol, že arabské a európske krajiny musia vyvinúť spoločnú snahu pre zaručenie bezpečnosti pre Izrael aj Palestínčanov.
"Zdieľame obavy ohľadom toho, čo sa deje na Západnom brehu Jordánu a ohľadom strát medzi civilistami v Izraeli i Pásme Gazy," uviedol Borrell. Ten tiež oznámil, že z Pásma Gazy odišla prvá skupina 19 zamestnancov Európskej únie.
Aj Spojené štáty chcú, aby sa po vojne do rokovaní o budúcnosti Pásma Gazy zapojila palestínska autonómia. V októbri to pri príležitosti stretnutia so šéfom autonómie Mahmúdom Abbásom zopakoval americký minister zahraničia Antony Blinken.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však opakovane povedal, že izraelská armáda bude mať nad Gazou kontrolu aj po skončení vojny.
Poradca Bieleho domu pre blízkovýchodné otázky Brett McGurk dnes na konferencii v Manáme podotkol, že ak by Hamas prepustil rukojemníkov, ktorých väzní od svojho októbrového vpádu do Izraela, tak by sa Pásmo Gazy dočkalo zvýšenia humanitárnej pomoci a tiež prestávok v bojoch.
"Vo chvíli, keď prepustíte rukojemníkov, uvidíte naozaj významné zmeny," povedal McGurk.
Diskusie o budúcnosti Pásma Gazy sa zúčastnil aj jordánsky minister zahraničia Ajman Safádí, ktorý sa vyjadril skepticky k hlavnému cieľu izraelskej vojenskej operácie v Pásme Gazy - zničenie palestínskeho hnutia Hamas. "Nechápem, ako to chce (Izrael) dosiahnuť," povedal podľa agentúry AFP minister.
Jordánsky minister tiež kritizoval, že sa humanitárne prestávky v bojoch spájajú s prepustením unesených ľudí. Vylúčil tiež, že by po konflikte mohli v Pásme Gazy pôsobiť jordánske vojenské jednotky. "V Pásme Gazy nebudú žiadni arabskí vojaci," povedal Safádí a dodal, že o tom rokoval s ministrami ďalších arabských krajín.