Svetová zdravotnícka organizácia sa pokúsi čo najskôr evakuovať zvyšných pacientov z nemocnice Šífa v Pásme Gazy. Je ich tam 291, vrátane 32 malých detí v "extrémne kritickom stave".
WHO o tom informovala na X. Nemocnicu, do ktorej pred niekoľkými dňami vnikli izraelskí vojaci, navštívil jej tím v sobotu. Najväčšie zdravotnícke zariadenie v Gaze sa podľa neho stalo "zónou smrti".
VIDEO: Z nemocnice evakuovali stovky ľudí, mnohých vo vážnom stave.
Tím zložený zo zástupcov WHO a niekoľkých ďalších organizácií, ktorý svoju "vysoko rizikovú" misiu koordinoval s izraelskou armádou, v Šífe strávil asi hodinu. Situáciu v zariadení neskôr označil za zúfalú.
"Boli viditeľné stopy po ostreľovaní a streľbe. Tím videl pri vchode do nemocnice masový hrob a bolo mu povedané, že je v ňom pochovaných viac ako 80 ľudí," uviedla WHO, podľa ktorej okrem iného kvôli nedostatku čistej vody, potravín a liekov Šífa v podstate prestala fungovať ako zdravotnícke zariadenie.
Napriek tomu v budovách jednej z predtým najlepších nemocníc v Gaze, kde sa teraz na chodbách hromadí odpad, čo zvyšuje riziko infekcií, zostáva 291 pacientov a 25 zdravotníkov.
"Medzi pacientmi je 32 malých detí v extrémne kritickom stave, dvaja ľudia na jednotke intenzívnej starostlivosti bez (pľúcneho) ventilátora a 22 ďalších potrebuje dialýzu, ktorých prístup k život zachraňujúcej liečbe bol vážne ohrozený," konštatovala WHO.
Veľká väčšina ostatných pacientov sú ľudia, ktorí utrpeli zranenie počas terajšieho konfliktu medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas. Niektorí z nich prišli o končatiny, majú vážne zranenia chrbtice alebo hlavy, mnohopočetné zlomeniny či popáleniny. Mnoho pacientov má vážne infikované rany.
Kvôli tejto situácii je podľa WHO nutné ich premiestnenie do iných zdravotníckych zariadení v Gaze. "WHO a jej partneri urýchlene pripravujú plány na okamžitú evakuáciu zostávajúcich pacientov, personálu a jeho rodín," uviedla organizácia.
Ak sa jej dostane bezpečnostných záruk strán konfliktu, mala by sa evakuácia uskutočniť počas nasledujúcich 24 až 72 hodín.
OSN ešte v sobotu uviedla, že v Šífe bolo asi 2 300 pacientov, zdravotníkov a Palestínčanov vyhnaných konfliktom z domovov. Väčšina z nich však miesto opustila, keď podľa WHO izraelská armáda nariadila vnútorne vysídleným Palestínčanom, aby z nemocnice odišli.
Izrael tvrdí, že v nemocnici zasahuje, pretože tu jednu zo svojich základní mal Hamas, ktorý stál za útokom na Izrael zo 7. októbra. Hamas aj palestínski zdravotníci to popierajú.