Nemecko, Francúzsko a Taliansko dosiahli dohodu o tom, akým spôsobom by mala byť regulovaná umelá inteligencia, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na spoločný dokument týchto krajín, ku ktorému získala prístup.
Predpokladá sa, že dohoda týchto významných krajín EÚ urýchli reguláciu AI na európskej úrovni, píše Reuters.
Európska komisia, Európsky parlament a členské krajiny v Rade EÚ teraz rokujú o prístupe dvadsaťsedmičky k regulácii umelej inteligencie.
Europoslanci v júni schválili návrh pravidiel pre fungovanie umelej inteligencie. Jeho cieľom je obmedzenie rizík s ňou spojených, ale zároveň zaistí využitie príležitostí, ktoré táto technológia prináša.
Európsky parlament navrhol, aby boli pravidlá pre umelú inteligenciu spočiatku záväzné iba pre veľkých hráčov, ktorí pochádzajú prevažne zo Spojených štátov.
Nemecko, Francúzsko a Taliansko však varujú, že toto zdanlivé zvýhodnenie menších európskych konkurentov by mohlo viesť k poklesu ich dôveryhodnosti. Pravidlá by tak podľa nich mali byť záväzné pre všetkých, píše Reuters.
Umelá inteligencia sa v poslednej dobe dostala do centra pozornosti verejnosti, médií, investorov, regulátorov a politikov. V Británii sa začiatkom tohto mesiaca konal globálny summit o jej bezpečnosti, ktorého sa zúčastnila napríklad predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.