Budúci argentínsky prezident Javier Milei sľúbil voličom mnoho radikálnych opatrení, od výrazných škrtov vo vládnych výdavkoch až po nahradenie domácej meny peso americkým dolárom.
Pre svoje zámery však bude musieť hľadať v parlamente spojencov, pretože jeho strana Sloboda postupuje (LLA) nemá medzi poslancami a senátormi väčšinu, upozornili analytici.
Radikálne opatrenia
Milei, ktorý je stúpencom voľného trhu a radikálnym zástancom minimálneho štátu, v nedeľnom druhom kole volieb hlavy štátu porazil ministra hospodárstva Sergia Massu.
V argentínskom systéme je prezident aj šéfom vlády a veliteľom ozbrojených síl. Vyberá a menuje aj množstvo štátnych funkcionárov, od sudcov po guvernéra centrálnej banky, ktorú by Milei chcel zrušiť.
Mnohé sľúbené zmeny však vyžadujú aj úpravu zákonov, a teda súhlas parlamentu. V legislatívnej oblasti prezident môže vydávať mimoriadne dekréty, ktoré však parlament môže odvolať.
Hoci v druhom kole zvíťazil s jasnou väčšinou 56 percent hlasov, výsledok jeho strany v októbrových parlamentných voľbách mu nezaručil väčšinu. V Snemovni bude mať LLA 38 poslancov z 257 av Senáte sedem mandátov zo 72.
Situácia v parlamente bude podľa agentúry EFE pre Mileia predstavovať "každodennú bolesť hlavy". Najväčšie kluby má totiž v oboch komorách peronistická Únia pre vlasť, za ktorú kandidoval Massa.
"Kľúčový bude postoj aliancie Spoločne pre zmenu," uviedol politický analytik Leandro Domínguez. Táto aliancia pravicových síl bude mať v dolnej komore, až sa do zostavy premietnu výsledky októbrových volieb, 93 poslancov a spolu s LLA by tak dokázala udržať väčšinu.
V postoji k novému prezidentovi však sily aliancie nie sú jednotné. Mileia síce pred druhým kolom voľby podporila bývalá kandidátka na prezidenta Patricia Bullrichová či bývalý prezident Mauricio Macri, ďalšie sily to ale odmietli. Podľa Domíngueza tak bude musieť Milei hľadať väčšinu pri každej diskusii nad zákonom.
Podľa politológa Jaroslava Bielka z brnenského strediska SYRI sa Milei nemôže oprieť o mnoho spojencov. "Oproti svojmu protikandidátovi za sebou nemá signifikantnú politickú skúsenosť ani silnú politickú stranu," uviedol Bílek.
Chce začať privatizáciu
Podľa neho by ekonomické postoje budúceho argentínskeho prezidenta mohli byť "pomerne prepracované" vzhľadom na to, že Milei je "relatívne úspešný argentínsky akademik a ekonomický expert".
Jednou z kľúčových úloh nového prezidenta, ktorý nastúpi do úradu 10. decembra, a jeho vládu bude skrotiť infláciu, ktorá sa v posledných mesiacoch pohybuje v Argentíne okolo 140 percent.
Milei dnes podľa agentúry AFP povedal, že to potrvá 18 až 24 mesiacov. Potvrdil, že sa bude usilovať o nahradenie domácej meny peso americkým dolárom bez toho, aby uviedol dátum, kedy by to chcel dosiahnuť.
Argentínsky prezident chce tiež začať rozsiahlu privatizáciu. "Všetko, čo môže byť súkromné, sa dostane do súkromných rúk," povedal v rozhovore, ktorý dnes odvysielala stanica Radio Continental. Milei však poprel, že by chcel privatizovať školy a nemocnice, ako podľa neho krivo tvrdili jeho politickí odporcovia.