Švajčiarska vláda poverila dva svoje rezorty - spravodlivosť a obranu - aby do februára budúceho roka zostavili návrh zákona zakazujúceho palestínske islamistické hnutie Hamas. Zákaz by podľa vyhlásenia Spolkovej rady poskytol federálnym úradom viacero nástrojov na potláčanie aktivít hnutia v krajine i možností, ako zakročiť proti jeho podporovateľom.
Švajčiarska vláda už 11. októbra, tri dni po krvavých útokoch Hamasu na juhovýchode Izraela, vyjadrila vôľu označiť Hamas za teroristickú organizáciu, rovnako ako je to v Spojených štátoch, Kanade alebo Európskej únii. Bern národný zoznam teroristov nevedie, len aplikuje sankcie vyhlásené Bezpečnostnou radou OSN, ktorá tiež nevyhlásila Hamas za teroristickú organizáciu.
Okrem plánu na zakázanie Hamasu Spolková rada dnes oznámila, že prestane spolupracovať s tromi palestínskymi neziskovými organizáciami. Vláda sa tak rozhodla na základe výsledku finančného auditu 11 izraelských a palestínskych organizácií, ktoré podporovala.
Švajčiarsko na začiatku novembra uvoľnilo 90 miliónov frankov na humanitárnu pomoc do Pásma Gazy. Švajčiarska vláda sa k súčasnej vojne medzi Izraelom a hnutím Hamas stavia rovnako ako rad ďalších európskych vlád - uznáva právo Izraela na sebaobranu, vyzýva na dodržiavanie medzinárodného práva, podporuje krátke humanitárne prímerie a takzvané dvojštátne riešenie považuje za vhodnú cestu ku koncu desiatky rokov trvajúcich sporov medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Aktivity Hamasu od 8. novembra zakazuje tiež Berlín. Nemecko Hamas eviduje ako teroristickú organizáciu a jeho oficiálna pobočka v krajine nepôsobí, nemecké úrady však odhadujú, že v krajine sa k hnutiu hlási okolo 450 ľudí, z ktorých mnohí sú nemeckí občania.