Vychádzajúca hviezda prišla o vytúženú filmovú rolu, Susan Sarandonovú opustila jej talentová agentúra a Tom Cruise vraj zasiahol, aby ochránil svoju agentku v čase, keď Hollywood čelí rozvratu kvôli vojne na Blízkom východe.
Americký zábavný priemysel je preslávený svojou politickou jednotnosťou a v prevažnej väčšine otázok hviezdy, manažéri aj produkcia hovoria jedným hlasom. Konflikt medzi Izraelom a Hamasom však odhalil ostrý rozkol, napísal denník The Times.
Antisemitské výroky
V utorok sa na verejnosť dostalo oznámenie, že Melissa Barreraová, 33-ročná hviezda hororových filmov zo série Vreskot, bola vyhodená z pripravovaného pokračovania za výroky, ktoré produkčná spoločnosť považovala za antisemitské.
Barreraová od teroristických útokov Hamasu zo 7. októbra na sociálnych sieťach často písala o konflikte a obviňovala Izrael z etnických čistiek a genocídy.
Hovorca spoločnosti Spyglass, ktorá stojí za sériou Vreskot, oznámil prepustenie Barreraovej. "Máme nulovú toleranciu voči antisemitizmu alebo podnecovaniu nenávisti v akejkoľvek forme, vrátane nepravdivých odkazov na genocídu, etnické čistky, prekrúcanie holokaustu alebo čohokoľvek, čo hrubo prekračuje hranicu nenávistných prejavov," uviedol.
Sarandonovú, 77-ročnú držiteľku Oscara, ktorá je dlhodobo známa pre svoj príklon k ľavicovým témam, tento týždeň prepustila agentúra United Talent Agency za jej komentáre, ktoré predniesla na propalestínskom zhromaždení v New Yorku.
Na videozázname z akcie, ktorá sa zrejme konala 17. novembra, Sarandonová hovorí davu: "Existuje veľa ľudí, ktorí sa boja, ktorí sa boja byť v tejto dobe Židmi a spoznávajú, aké to je byť moslimom v tejto krajine."
Ani všemocné hollywoodske talentové agentúry neboli imúnne voči vnútorným sporom kvôli konfliktu.
Zasiahnuť musel až Tom Cruise
Pravdepodobne najznámejšia agentúra Creative Artists Agency odvolala z vedúcej pozície jednu zo svojich agentiek Mahu Dakhilovú po tom, čo obvinila Izrael z vykonávania genocídy. Uprostred špekulácií, že jej navyše hrozí prepustenie, údajne zasiahol Cruise, jeden z jej klientov, a podľa serveru Variety sa vydal na vzácnu návštevu do kancelárií CAA v Los Angeles, aby jej vyjadril svoju podporu.
Odborový zväz scenáristov WGA bol ostro kritizovaný za to, že neodsúdil útoky zo 7. októbra. Odbory sa už predtým angažovali v politicky citlivých témach, ako sú hnutia Black Lives Matter a MeToo, ale k vojne v Gaze sa nevyjadrili.
Predsedníčka WGA West Meredith Stiehmová neskôr členom oznámila, že vyhlásenie odsudzujúce Hamas nebude vydané, pretože "veľa členov nás požiadalo, aby sme sa ho zdržali" a "konsenzus bol nedosiahnuteľný".
Rozpory sa objavili aj v Británii. Odborový zväz hercov Equity, ktorý zastupuje približne 47-tisíc členov, vyvolal tento mesiac kritiku po tom, čo vydal vyhlásenie, v ktorom obvinil Izrael z vykonávania "bombardovania, okupácie a apartheidu".
Odbory uviedli, že ich členovia sa boja cenzúry za vyjadrenie obáv z konfliktu, a požadovali, aby sa britská vláda "postavila proti genocíde".