Čínska vláda rozšírila uzatváranie mešít z Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang do ďalších regiónov. Vo svojej novej správe to tento týždeň uviedla organizácia pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW).
Podľa nej boli v poslednej dobe uzavreté alebo stavebne pozmenené stovky mešít v severočínskej Chuejskej autonómnej oblasti Ning-sia a v severnej provincii Kan-su, kde žije mnoho moslimov.
Správa HRW, ktorá vychádza z výpovedí svedkov, zo satelitných záberov aj z verejne dostupných dokumentov, uvádza, že miestne úrady v rade mešít odstránili výrazné architektonické rysy ako minarety a kupoly, aby stavby vyzerali viac "čínsky".
"Počínštenie" náboženstiev
Čínsky prezident Si Ťin-pching v roku 2016 vyzval na "počínštenie" jednotlivých náboženstiev, a začal tak kampaň zameranú predovšetkým na oblasť Sin-ťiang, v ktorej žije viac ako 11 miliónov Ujgurov a príslušníkov ďalších moslimských menšín, napísala agentúra AP.
OSN vlani uviedla, že Čína by sa v Sin-ťiangu mohla dopúšťať zločinov proti ľudskosti. Podľa odhadov bol viac ako milión členov ujgurskej menšiny poslaný do internačných táborov, kde sa stali obeťou nútenej práce, násilnej politickej agitácie i mučenia.
Podľa správy HRW ale čínske úrady protimoslimskú kampaň rozšírili aj za hranice Ujgurskej oblasti a v rámci takzvanej "konsolidácie mešít" uzavreli či zničili množstvo islamských svätýň alebo ich upravili na sekulárne využitie.
Čínske ministerstvo zahraničia na otázku AP ohľadom kampane oznámilo, že prikladá ochrane a rekonštrukcii mešít veľký význam. "Príslušné organizácie by mali prestať vydávať neobjektívne správy namierené proti Číne a prestať používať náboženské otázky k politickým manipuláciám a očierňovaniu," dodalo ministerstvo.
"Uzatváranie, demolácia a menenie pôvodného účelu mešít je súčasťou systematickej snahy obmedziť praktizovanie islamu v Číne," podotkla predstaviteľka HRW pre Čínu Maya Wangová.
Zmizli desiatky minaretov a kupol
V obciach Liao-čchiao a Čchhuan-kchou v provincii Ning-sia úrady odstránili kupola a minarety všetkých siedmich mešít a pri troch z nich zbúrali aj ich hlavnú budovu, informuje správa HRW s odkazom na videonahrávky a fotografie na internete, ktoré boli porovnané so satelitnými zábermi. Mešity boli zničené medzi rokmi 2019 a 2021.
V dokumente z marca 2018, ktorý vydala radnica mesta Jin-čchuan, metropola oblasti Ning-sia, úrady žiadajú prísnu kontrolu počtu a rozsahu náboženských stavieb. Požadujú tiež, aby mešity prijali „čínsky architektonický štýl“.
Úrady viac ako miliónového mesta Čung-wej v roku 2019 informovali, že "pozmenili 214 mešít a ďalších 58 konsolidovali". Zakázali tiež činnosť 37 "nelegálne registrovaných náboženských miest".
Likvidácia mešít bola zaznamenaná aj na ďalších miestach v Číne. Napríklad v máji sa v meste Na-ku v provincii Jün-nan stretli demonštranti s políciou kvôli plánovanej demolácii kupola miestnej mešity, napísala agentúra AP.