Európska únia sa bude usilovať o to, aby v záverečnej dohode klimatickej konferencie COP28 v Dubaji bol zmienený koniec používania fosílnych palív v energetike. Píše to dnes agentúra EFE s odvolaním sa na zdroje zo španielskeho predsedníctva Európskej únie.
Európska únia sa bude usilovať aj o ztrojnásobenie obnoviteľných zdrojov a zvýšenie energetických úspor do roku 2030. Cieľom je presadiť opatrenia, ktoré by pomohli udržať nárast priemerných teplôt do roku 2100 pod 1,5 stupňa v porovnaní s predpriemyselnou dobou.
Najkomplikovanejšie témy
Rokovania o konci používania fosílnych palív v energetike budú podľa zdrojov zo španielskeho predsedníctva patriť k najkomplikovanejším témam na summite COP 28.
Európska únia by chcela presadiť ciele, ktoré sú v súlade s odporúčaniami Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy a Medzinárodnej agentúry pre energetiku. To by znamenalo ukončenie využívania zdrojov ako ropa, uhlie alebo plyn vo výrobe elektrickej energie do roku 2030 a vo zvyšku energetického odvetvia do roku 2050.
"Musíme vyslať jasný signál svetu, že sa zaoberáme koreňom problému, a investorom, aby začali pracovať s obnoviteľnými zdrojmi a pomohli globálnemu Juhu s ich rozvojom," cituje agentúra svoje zdroje.
Konečná dohoda
Únia sa bude podľa španielskeho predsedníctva usilovať aj o to, aby v konečnej dohode samitu bol záväzok strojnásobiť výrobné kapacity obnoviteľných zdrojov a zdvojnásobiť energetickú efektívnosť do roku 2030.
Podľa predstaviteľov španielskeho predsedníctva je tiež potrebné do roku 2050 znížiť spotrebu výrobkov z ropy, napríklad plastov či asfaltu, o 75 percent, aby sa podarilo naplniť cieľ udržať oteplenie pod úrovňou 1,5 stupňa v porovnaní s predpriemyselnou érou.
Klimatická konferencia COP28 sa uskutoční v Spojených arabských emirátoch od 30. novembra do 12. decembra. Podľa agentúry DPA sa očakáva účasť až 70.000 vyjednávačov a štátnych predstaviteľov, zástupcov mimovládnych organizácií, ekológov a novinárov.