Výkonné vrtné zariadenie používané pri záchrane 41 robotníkov uväznených v rozostavanom cestnom tuneli na severe Indie utrpelo tri poruchy, vyhlásil pre indickú tlačovú agentúru ANI austrálsky vedúci záchranného tímu Arnold Dix. To spôsobuje zdržanie záchranných prác. Informujú o tom agentúry DPA a Reuters.
VIDEO: Záchrana pracovníkov v Uttarakhande sa opäť posunula
"Neviem, kedy vyjdú von, neviem, ako vyjdú von, viem len to, že ich dostaneme von a nikoho pri tom nezraníme. Neviem však kedy," vyhlásil Dix a dodal, že jeho tím sa od robotníkov nachádza už len niekoľko metrov. Podľa jeho slov sú robotníci v teple, bezpečí a majú dostatok potravín, vody a liekov. Pod zemou sú však uväznení už 13. deň, dodáva DPA.
Jeden z členov vyšetrovacej komisie pre agentúru Reuters uviedol, že tunel nemal únikový východ a vedie cez geologický zlom označovaný ako "strižná zóna". Indické predpisy pre tunely dlhšie ako 1,5 kilometra odporúčajú únikové východy. Tunel, kde sú robotníci uväznení, je dlhý 4,5 kilometra a únikové východy vybudované nemá.
"Po ukončení záchranných prác sa uskutoční podrobné vyšetrovanie na odhalenie všetkých nedostatkov na stavbe," vyhlásil pre Reuters nemenovaný člen vyšetrovacej komisie a dodal, že do ukončenia vyšetrovania nebude poskytovať ďalšie informácie.
Indická vláda v stredu nariadila Indickému národnému diaľničnému úradu preveriť všetkých 29 tunelov, ktoré sú v súčasnosti na území krajiny budované.
Tunel, v ktorom robotníci pracovali, má po dostavaní prepojiť hinduistické pútnické mestá Uttarkaši a Jamunotri. Ide o súčasť projektu indickej vlády na zlepšenie dopravného spojenia v oblasti pri hraniciach s Čínou. Odborníci však už pred závalom varovali pred možným zosuvom pôdy v dôsledku nestabilného geologického podložia a rozsiahlej výstavby v tejto oblasti.