Rusko by sa v najbližšej dobe mohlo dohodnúť s Tureckom na vytvorení strediska pre obchodovanie so zemným plynom, uviedol v ruskej televízii podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. O tom, že dohoda je blízko, hovoril podľa agentúry Bloomberg už ruský prezident Vladimír Putin pri stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Soči na začiatku septembra.
"V súčasnosti sa dohaduje cestovná mapa a turecká delegácia sa chystá navštíviť Petrohrad, aby sa zoznámila s vypracovanými plánmi Gazpromu v tejto oblasti. Som presvedčený, že v najbližšej dobe budú dosiahnuté dohody o praktickej realizácii tohto projektu," povedal vicepremiér Novak podľa agentúry TASS.
Tá pripomenula, že prezident Putin vlani v októbri ohlásil plán, že do Turecka by bolo možné posielať všetok objem plynu, ktorý mali pôvodne prepravovať do Európy plynovody Nord Stream. Turecké úrady podľa TASS tvrdia, že infraštruktúra je takmer pripravená, ale nutné sú zmeny v zákonoch.
Ruský plán nahráva tureckej túžbe fungovať ako burza pre krajiny s nedostatkom energie. Ale diskusie príliš nepokročili, pretože Turecko vo februári utrpelo ničivé zemetrasenia a zameralo sa na májové voľby. Vyjednávania zdržali tiež nezhody ohľadom toho, kto by mal mať stredisko na starosti, napísala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na dva nemenované zdroje oboznámené s projektom.
Gazprom pred ruským útokom na Ukrajinu dodával do Európy okolo 155 miliárd kubických metrov plynu ročne. Vlani sa však ruské dodávky do Európskej únie prostredníctvom plynovodov znížili na 60 miliárd kubických metrov; tento rok počíta EÚ s poklesom na 20 miliárd kubických metrov, uviedla predtým agentúra Reuters. EÚ tento pokles kompenzuje z iných zdrojov.
Gazpromu v tomto prvom polroku klesla produkcia plynu medziročne o takmer 25 percent a jeho čistý zisk sa v prvom polroku prepadol na 296 miliárd rubľov z 2,5 bilióna rubľov pred rokom. V samotnom druhom štvrťroku sa firma dostala do straty 18,6 miliardy rubľov po zisku 1,03 bilióna rubľov pred rokom.