Európska únia musí vyvíjať v oblasti spoločnej obrany úsilie s cieľom dosiahnuť plnohodnotnú obrannú úniu. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na štvrtkovej konferencii Európskej obrannej agentúry. Správa pochádza z oficiálnej webovej stránky EDA a vyjadrení na sociálnej sieti X.
"Dosiahli sme hmatateľný pokrok smerom k európskej obrannej únii. Strategické výzvy, ktorým čelíme, však narastajú ešte rýchlejšie," povedala von der Leyenová. Eurokomisia podľa jej slov na začiatok budúceho roka pripravuje novú Európsku obrannú priemyselnú stratégiu.
Mierový projekt
Von der Leyenová pripomenula, že Európska únia vznikla ako mierový projekt. "Mier si však vyžaduje bezpečnosť. Musíme o našej Únii opätovne premýšľať ako o bezpečnostnom projekte, aby Európa dokázala prevziať strategickú zodpovednosť za našu vlastnú budúcnosť," povedala.
Strategická zodpovednosť je podľa jej slov dôležitá v prvom rade na podporu Ukrajiny vo vojne proti Rusku tak dlho, ako to bude potrebné. "Nebude to ľahké a presne tu musí byť naše odhodlanie pevné ako skala," uviedla a dodala, že Rusko sa usiluje prevziať iniciatívu a situácia na bojisku sa stáva veľmi náročnou.
Úspechy Ukrajiny
"Putin v súčasnosti dokonca ani nemá pod kontrolou všetky územia, ktoré anektoval," povedala, Pripomenula úspechy Ukrajiny pri oslobodzovaní okupovaného územia, vstup Fínska do Európskej únie či sankcie Únie voči Rusku.
"Potrebujeme ozbrojené zložky členských krajín, ktoré sú pripravené na všetky možné scenáre," povedala. Vzťahuje sa to na klasické i hybridné hrozby na súši, vo vzduchu, na mori i vo vesmíre.
Šéf diplomacie Únie Josep Borrell privítal navýšenie výdavkov na obranu vo výške 70 miliárd eur, ktoré nasleduje po tichom procese odzbrojovania v Európe počas predchádzajúcich desaťročí. Európska únia však naďalej chýbajú kľúčové spôsobilosti, dodal a žiadal viac odhodlania na spoluprácu vo vojenských projektoch i navýšenie spoločných výdavkov na výskum a technológie.