Ak lídri Európskej únie tento týždeň na samite v Bruseli nerozhodnú o začatí prístupových rozhovorov s Ukrajinou, bude to mať zničujúce dôsledky ako pre Ukrajinu, tak aj pre EÚ.
Pri svojom príchode na rokovaní v Bruseli to dnes uviedol ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Minister sa zúčastňuje jednej z častí rokovaní úniových ministrov zahraničia.
Štyri témy
"Neviem si predstaviť a nechcem ani hovoriť o ničivých dôsledkoch, ktoré nastanú, ak by Európska rada rozhodnutie (o začatí prístupových rozhovorov) neurobila," povedal Kuleba novinárom.
Podľa jeho slov Európska komisia okrem iného po Ukrajine chcela, aby urobila pokrok v prijatí ďalšej potrebnej legislatívy. Tri zo štyroch spomínaných zákonov pritom už Kyjev schválil a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ich podpísal, uviedol Kuleba. Ide o zákony týkajúce sa boja proti korupcii a o právach národnostných menšín.
"My sme splnili svoju úlohu, teraz očakávame, že svoju úlohu splní aj Európska únia," uviedol šéf ukrajinskej diplomacie.
Samit lídrov EÚ, ktorý sa koná v Bruseli tento týždeň vo štvrtok a v piatok, by mal rozhodovať celkom o štyroch témach súvisiacich s Ukrajinou - o začatí prístupových rozhovorov s EÚ, o dlhodobej pomoci Ukrajine v hodnote 50 miliárd eur, o vojenskej pomoci Kyjevu v hodnote 500 miliónov eur a tiež o 12. balíčku sankcií proti Rusku.
Orbánov postoj
Z týchto tém je podľa Kulebu najdôležitejšie práve začatie prístupových rozhovorov s Kyjevom.
Pochybnosti panujú okrem iného okolo pozície Maďarska. Premiér Viktor Orbán minulý týždeň vyzval, aby začatie prístupových rozhovorov nebolo témou nadchádzajúceho samitu a aby sa o ňom viedla najskôr "strategická diskusia".
Agentúra AP vtedy však upozornila, že Orbán priamo nezmienil, že Maďarsko bude začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou blokovať.