Takmer polovica striel vzduch-zem ktoré izraelská armáda od 7. októbra použila v Pásme Gazy, boli neriadené strely, uviedol v stredu portál televízie CNN s odvolaním sa na svoje zdroje z amerických spravodajských služieb.
Neriadené strely, nazývané niekedy tiež "hlúpe bomby", sú menej presné a predstavujú väčšie riziko pre civilistov, najmä v takej husto osídlenej oblasti ako je Pásmo Gazy. Ak Izrael používa v takej miere neriadené strely, je to v rozpore s jeho opakovaným tvrdením, že sa snaží minimalizovať civilnou obeťou, uviedli podľa CNN niektorí experti.
Z celkových asi 29-tisíc striel, ktoré izraelská armáda na Pásmo Gazy od 7. októbra zo vzduchu zhodila, bolo podľa odhadu amerických spravodajských služieb asi 40 až 45 percent neriadených striel. CNN požiadala o reakciu izraelskú armádu, ktorej hovorca Nir Dinar odpovedal, že "k typu munície sa armáda nevyjadruje".
"Som veľmi prekvapený a znepokojený," povedal CNN Brian Castner, bývalý americký dôstojník z tímu likvidácie výbušnín, ktorý je teraz poradcom organizácie Amnesty International (AI) pre zbrane a vojenské operácie.
"Keď nemajú tú presnosť, môžu spôsobovať veľké civilné straty," dodal Castner. AI už skôr uviedla, že útoky neriadenými strelami v husto obývaných oblastiach sú v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.
Izraelská operácia v Pásme Gazy je odvetou za útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael, pri ktorom 7. októbra palestínski ozbrojenci zabili 1200 ľudí a asi 240 ďalších uniesli do Gazy. Zhruba polovicu z nich tam stále držia.
Pri izraelskom bombardovaní a pozemnej operácii, ktorá sa začala koncom októbra, zomreli podľa úradov v Gaze, spravovaných Hamásom, najmenej 18 600 ľudí, z toho asi 70 percent boli ženy, deti a maloletí.