Bazén, detské ihrisko, skatepark či športoviská. Obyvatelia Helsiniek tieto miesta môžu využívať celoročne bez ohľadu na počasie – nachádzajú sa totiž v podzemí. V čase Vianoc je v jednom z úkrytov dokonca aj tematický park Santa Clausa.
Z núdzových krytov rekreačné strediská
Rekreácia však nie je ich hlavným účelom. Stavby sú núdzovými krytmi a v prípade nebezpečenstva by tu našlo ochranu niekoľko tisíc ľudí.
VIDEO: Santova fínska jaskyňa je tiež úkrytom pred bombami.
Od doby ruského vpádu na Ukrajinu vzrástol po celom svete strach z možného ohrozenia bezpečnosti. Fíni v obavách z útokov vybudovali rozsiahly systém bunkrov.
Na prvý pohľad by však ich ochrannú funkciu odhadol málokto. V čase mieru totiž tieto podzemné stavby našli iné využitie. Obyvatelia hlavného mesta bunkre navštevujú za účelom športu, relaxácie a zábavy.
Napríklad krytý bazén v helsinskej štvrti Itäkeskus je úplne normálne športové zariadenie. Aspoň v čase mieru.
Pokiaľ by však hrozila vojna, voda by sa z bazénov odčerpala a teplý vlhký vzduch by sa ochladzoval. Keď by vo fínskom hlavnom meste vybuchli bomby, našli by tu úkryt odolný proti jadrovým zbraniam a jedovatým plynom takmer štyritisíc ľudí.
Majstri sveta v stavbe ochranných bunkrov
Bunker v ďalšej časti mesta, ktorý teraz slúži ako skatepark pre mládež, môže byť útočiskom až pre deväť tisíc ľudí. „Tu máme najhrubšie ochranné brány v celých Helsinkách,“ pochválil sa dôstojník mestskej civilnej ochrany Jari Markkanen.
Fíni sú majstrami sveta v stavbe ochranných bunkrov. Poučila ich druhá svetová vojna, v ktorej musela krajina dvakrát bojovať proti Sovietom a postúpiť svojmu nepriateľovi časť územia na východe krajiny.
„Máme mocného suseda, ktorý je nepredvídateľný, ako ukazuje vojna na Ukrajine,“ povedal Markkanen. Štvrtého apríla tohto roku sa Fínsko pripojilo k NATO ako ochrannej mocnosti.
Fínsko zaviedlo prvý zákon o civilnej obrane v roku 1939. Dnes majú povinnosť zabezpečiť kryty všetci majitelia verejných budov, ako sú nákupné centrá, hotely a školy, a tiež stavitelia súkromných budov s rozlohou väčšou ako 1 200 metrov štvorcových.
Len v Helsinkách je k dispozícii 900 úkrytov pre 650 tisíc obyvateľov a návštevníkov. Z toho 180 tisíc sa nachádza v šesťdesiatich veľkých verejných bunkroch.
Varovania vydávajú prostredníctvom aplikácie alebo sirén, ktoré sú testované každý prvý pondelok v mesiaci. Každý objekt musí byť schopný evakuácie a uvedenia do pohotovosti do 72 hodín.