Nemecká opozičná Kresťanskodemokratická únia (CDU) sa snaží podľa portálu The Guardian získať voličov späť zásadnou zmenou nemeckej migračnej a azylovej politiky, vrátane posielania žiadateľov o azyl do Rwandy. Plány posielať žiadateľov o azyl do tretích krajín, kde budú čakať na vybavenie žiadosti, majú už Británia a Taliansko.
Jens Spahn, jeden z členov vedenia CDU, cez víkend povedal, že jeho strana je za to, aby v budúcnosti boli migranti čakajúci na spracovanie žiadosti o azyl prepravovaní do krajín ako Ghana alebo Rwanda, prípadne do Moldavska či Gruzínska, ktoré nie sú členmi EÚ.
Mnohí by ani nevyrazili
"Ak by sme toto dôsledne dodržiavali štyri, šesť, osem týždňov, počty žiadateľov o azyl by sa výrazne znížili," povedal Spahn denníku Neue Osnabrücker Zeitung. Uviedol tiež, že v ženevskom dohovore o utečencoch nie je napísané, že ochrana pred prenasledovaním musí byť zabezpečená na území EÚ.
"Keď sa postaráme o to, aby prenasledovaní boli na bezpečnom území, kde by o nich bolo dobre postarané a kde by mohli žiť bez strachu, bude cieľ dohovoru naplnený," dodal podpredseda frakcie CDU v Spolkovom sneme.
Mnoho ľudí by sa podľa neho na cestu do EÚ vôbec nevydávalo, keby bolo jasné, že "sa počas 48 hodín ocitnú v nejakej bezpečnej tretej krajine mimo EÚ".
Portál focus.de poznamenal, že návrh týkajúci sa presunu žiadateľov o azyl do tretích krajín je jadrom migračnej politiky v návrhu nového politického programu CDU.
Táto konzervatívna strana sa netají tým, že jej cieľom je získať voličov od Alternatívy pre Nemecko (AfD), ktorú The Guardian označuje za krajne pravicovú a nacionalistickú. AfD je v prieskumoch verejnej mienky na druhom mieste.
Sunakove plány vyvolali ohlas
CDU chce u voličov bodovať svojimi návrhmi riešenia migrácie a inflácie, čo sú témy, ktoré zrejme budú dominovať pred krajinskými voľbami plánovanými na budúci rok aj voľbami na celonemeckej úrovni, ktoré sa budú konať na jeseň roku 2025. Spahn povedal, že ak by sa našlo riešenie "problémov s migráciou", extrémistické strany by prišli o podporu.
Podľa denníka The Guardian Spahnove výroky ukazujú, že plány vlády britského konzervatívneho premiéra Rishiho Sunaka ohľadom posielania žiadateľov o azyl do Rwandy začínajú mať úspech na medzinárodnej scéne. Talianska premiérka Giorgia Meloniová navrhla migrantov presúvať do Albánska. Avšak v prípade Británie aj Talianska ďalší postup tejto praxe zatiaľ zablokovali súdy. Záujem o takýto program dalo najavo aj Rakúsko.
V Nemecku odborníci na ľudské práva opakovane vyzývajú zástancov týchto plánov, aby vysvetlili, ako je možné zabezpečiť, že v tretích krajinách bude zaistený voči žiadateľom o azyl postup v súlade s európskymi štandardmi.
The Guardian uvádza, že súčasný postoj CDU je považovaný za pokus odrezať sa od éry Angely Merkelovej, pod ktorej vedením Nemecko počas migračnej krízy v roku 2015 prijalo milión migrantov. Heslo bývalej kancelárky "Wir schaffen das" (Zvládneme to) ostro kontrastuje so súčasnou politikou jej strany.