Organizácia OSN Svetový potravinový program (WFP) pozastavila poskytovanie pomoci v niektorých častiach sudánskeho štátu Gezíra, kde podporovala vyše 800-tisíc ľudí.
Boje skomplikovali poskytovanie pomoci
Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na vyhlásenie WFP, podľa ktorého nie je poskytovanie pomoci kvôli bojom bezpečné.
Polovojenské Jednotky rýchlej podpory (RSF), ktoré od polovice tohtoročného apríla bojujú proti armáde, sa pokúšajú otvoriť nový front asi 170 kilometrov juhovýchodne od metropoly Chartúm.
Od 15. decembra, keď v tejto časti Sudánu vypukli strety, ušlo z Gezíry asi 300-tisíc ľudí, uviedla agentúra OSN.
"Pokračujúce boje robia bezpečné poskytovanie pomoci pre humanitárne agentúry mimoriadne náročným, najmä keď je stále viac ľudí v pohybe a utekajú, aby zachránili svoje životy," uviedla vo vyhlásení.
Organizácia pozastavila dodávky potravín na niektorých miestach v Gezíre, uviedol jej šéf v Sudáne Eddie Rowe. Dodal, že jeho tímy pracujú nepretržite, aby poskytli potravinovú pomoc v miestach, kde je to ešte možné.
Jedna z najhorších humanitárnych kríz
Ak by ozbrojenci RSF obsadili štát Gezíra, ktorého správnym strediskom je Vád Madaní, kam sa pred občianskou vojnou uchýlili státisíce ľudí, mohlo by to vyvolať exodus a prehĺbiť humanitárnu krízu.
Len vo Vád Madaní žije 700-tisíc obyvateľov, z ktorých viac ako 270-tisíc potrebuje humanitárnu pomoc.
Kvôli konfliktu v Sudáne už opustilo domovy takmer sedem miliónov ľudí, Chartúm sa zmenil na trosky a oblasť Dárfúru postihli vlny etnicky motivovaného zabíjania.
V Sudáne proti sebe od polovice apríla bojuje sudánska armáda vedená generálom a faktickým vládcom krajiny Abdal Fattáhom Burhánom a polovojenskej RSF bývalého Burhánova zástupcu Muhammada Hamdana Dagala.
Podľa OSN boje spôsobili jednu z najhorších humanitárnych kríz v novodobej histórii, pri ktorej už zomreli tisíce ľudí.