Niger dnes ráno opustili poslední francúzski vojaci, ktorí boli v tejto západoafrickej krajine nasadení posledných zhruba desať rokov na pomoc v boji proti džihádistom v oblasti Sahelu.
Podľa agentúry AFP to oznámila nigerská armáda na slávnostnom ceremoniáli na leteckej základni hlavnom meste Niamey. Francúzsko sa podľa agentúrnych správ tiež chystá uzavrieť svoje veľvyslanectvo v krajine, v ktorej od júlového prevratu vládne vojenská junta.
"Dnešný dátum (...) značí koniec procesu sťahovania francúzskych síl zo Sahelu," vyhlásil poručík nigerskej armády Salim Ibrahim. Odlet lietadiel s vojakmi potom potvrdil aj novinár agentúry AFP, ktorý bol ceremoniálu prítomný.
Francúzsko začalo sťahovanie svojich zhruba 1500 vojakov a letcov, ktorí v krajine pôsobili, už v októbri s tým, že poslední vojaci z krajiny odídu do konca tohto roka. Niger bol až do tohtoročného prevratu významným partnerom Západu v boji proti islamistickým skupinám v oblasti subsaharského Sahelu. Popri Francúzsku sa z rovnakého dôvodu na výcviku nigerských vládnych jednotiek podieľali aj Spojené štáty či Nemecko.
Francúzsko, niekdajšia koloniálna mocnosť v oblasti západnej Afriky, má tiež v pláne uzavrieť na dobu neurčitú svoje veľvyslanectvo v Nigeri, pretože "nie je naďalej schopné normálne fungovať ani plniť diplomatické úlohy" kvôli reštrikciám zo strany vládnucej vojenskej junty. Ukázal to utorkový list, ktorý ambasáda rozoslala svojim nigerským zamestnancom a ktorý získala agentúra Reuters na nahliadnutie.
Francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté opustil Niger už na konci septembra, zhruba mesiac po tom, čo ho na odchod vyzvala vládnuca junta. Paríž tento krok najskôr odmietal s tým, že pučisti nemajú k takej žiadosti žiadnu právomoc.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron však v polovici septembra oznámil, že veľvyslanec je vojenskú juntu zadržiavaný na ambasáde ako rukojemníkov bez prístupu k zásobovaniu, a onedlho rozhodol o jeho návrate do Francúzska aj o ukončení francúzskej vojenskej misie.
Vojenské junty sa v minulých rokoch pučom zmocnili vlády aj v susedných štátoch Mali a Burkina Faso, po Nigeri sa vojaci tento rok chopili moci aj v Gabone.