Poľský prezident Andrzej Duda oznámil, že vetoval zákon o rozpočte na budúci rok, navrhnutý novou vládou premiéra Donalda Tuska. Prezident podľa médií odôvodnil veto konfliktom o verejnoprávne médiá, ktoré posledných osem rokov ovládala teraz opozičná strana Právo a spravodlivosť.
Nový minister kultúry minulý týždeň menoval nové vedenie verejnoprávnej televízie a rozhlasu a štátnej tlačovej agentúry PAP. PiS, z ktorej prezident vzišiel, sa snaží strate svojich pozícií v médiách zabrániť, a to prítomnosťou svojich poslancov v sídle médií.
Duda vetom zareagoval po tom, čo ho šéf PiS Jaroslaw Kaczyński kritizoval za nečinnosť, napísal dnes portál Wirtualna Poľska.
"Prijal som rozhodnutie vetovať zákon o rozpočte na rok 2024, v ktorom sú tri miliardy zlotých na verejnoprávne médiá. Nemôžem s tým súhlasiť vzhľadom na flagrantné porušovanie ústavy a zásad demokratického právneho štátu. Stav verejnoprávnych médií je potrebné najprv správne av súlade s právom napraviť," napísal na sociálnej sieti Duda. Za danej situácie podľa neho nemožno akceptovať, aby verejnoprávne médiá boli financované parlamentnou väčšinou prostredníctvom rozpočtového zákona.
Uviedol tiež, že hneď po vianočných sviatkoch predloží parlamentu vlastný návrh zákona, ktorý sa bude obsahovať všetky ďalšie rozpočtové výdavky, na čele so zvýšením učiteľských platov, plánovaných v zákone o rozpočte. Vyzval šéfov oboch komôr parlamentu, aby zvolali mimoriadne zasadnutia, aby návrh mohol byť prerokovaný a prijatý do konca roka.
"Prezidentovo rozhodnutie je absurdné a škodlivé," vyhlásil podľa televízie TVN 24 šéf premiérovej kancelárie Jan Grabiec. Prezident sa podľa neho odvoláva na prostriedky, ktoré verejnoprávnu televíziu TVP počas šiestich rokov každý rok dostávala od vlády PiS, ale Tusk už rozhodol, že táto rozpočtová rezerva pôjde na liečenie detí.
"Neexistuje problém, o ktorom hovorí prezident," tvrdí Grabiec, podľa ktorého sa Duda rozhodol zastaviť financovanie médií vo chvíli, keď nastupuje zmena. Za skutočný problém pokladá, že prezident zablokoval zvýšenie platov učiteľov o 30 percent, ktoré malo kantorom zabezpečiť, že dostanú pridaných najmenej o 1500 zlotých, nehovoriac o zvýšení platov vojakov, policajtov a ďalších štátnych zamestnancov.
Sejm, dolná komora parlamentu, môže prezidentovo veto odmietnuť, ale to by vyžadovalo trojpätinovú väčšinu hlasov za prítomnosti nadpolovičnej väčšiny poslancov, pripomenul server Prawo.pl. Tuskova vládna koalícia má v Sejme väčšinu 248 zo 460 hlasov.