Spojené štáty na pôde G7 navrhujú zabavenie až 300 miliárd dolárov zmrazených ruských aktív, píše denník Financial Times.
Podporu striedajú pochybnosti
Ministri financií skupiny vyspelých krajín aj ich námestníci pracujú na tom, aby bol návrh pripravený na realizáciu k druhému výročiu ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára budúceho roka. Spojené štáty majú podľa denníka podporu Japonska, Kanady a Británie, európske krajiny naopak majú pochybnosti.
Západné krajiny zvažujú rôzne možnosti postupu - od priameho zabavenia ruských aktív, až po využitie ich výnosov na krytie úverov.
Európska únia sa doposiaľ pre zabavenie aktív ruskej centrálnej banky nerozhodla, namiesto toho sa zaoberá spôsobmi, ako využiť ich výnosy uložené v medzinárodnom systéme na vysporiadanie platieb Euroclear, podľa FT ide o až 191 miliárd dolárov.
Washington zabavenie ruských aktív zatiaľ verejne nepodporil, v diplomatických kruhoch však tento rok rozšíril návrh, podľa ktorého by konfiškácia financií Moskvy bola zákonná ako "opatrenie, ktoré prinúti Rusko zastaviť svoju agresiu".
Európske krajiny, kde leží väčšina dotknutého majetku, sú však opatrnejšie a obávajú sa možných dopadov na finančnú stabilitu aj odvetných krokov Ruska.
Narušenie diplomatických vzťahov
Napríklad Taliansko, ktoré s novým rokom prevezme predsedníctvo G7, sa obáva, že Moskva v reakcii zakročí proti talianskym spoločnostiam v Rusku. Ruská diplomacia už varovala, že v reakcii na akékoľvek zabavenie majetku pretrhne diplomatické vzťahy so Spojenými štátmi.
Trojica pracovných skupín sa má podľa Financial Times v nasledujúcich týždňoch zaoberať právnymi okolnosťami zabavenia, spôsobmi vykonania i znižovaním potenciálnych rizík a možnosťami, ako financie najlepšie využiť na podporu brániacu sa Ukrajiny.
Snahy v tomto smere každopádne dokazujú, že vyspelé západné krajiny majú spoločný záujem dať Moskve najavo, že nedokáže prekonať západné odhodlanie podporovať Ukrajinu, a to ako ekonomicky, tak vojensky, komentuje vývoj popredný denník.
Rozdiely v prístupoch k ruskej invázii na Ukrajinu v rámci G7 sa zoskupeniu podarilo prekonať v minulosti už niekoľkokrát, napríklad pri schvaľovaní vôbec prvého sankčného balíčka alebo zavádzaní cenového stropu na ruskú ropu.