Mladá Palestínčanka v pokročilom štádiu tehotenstva išla v Pásme Gazy pešo niekoľko kilometrov s tromi deťmi, aby unikla izraelskému bombardovaniu a bojom izraelskej armády s hnutím Hamas.
Základné potreby chýbajú
Nakoniec sa jej podarilo dostať do utečeneckého tábora Dajr Balah, kde porodili štvorčatá - dve dievčatá a dvoch chlapcov. Čoskoro však musela nemocnicu opustiť, aby uvoľnila miesto ďalším pacientom, informoval dnes denník The National.
VIDEO: Vysídlená matka z Gazy porodila štvorčatá.
"Dojčím ich, ale nemáme ani dosť výživného jedla, ani plienok," povedala dvadsaťosemročná žena, ktorá teraz prebýva s deťmi a manželom v preplnenej triede miestnej školy prevádzkovanej úradom OSN pre palestínskych utečencov UNRWA.
"Nálety sú veľmi časté, snažíme sa držať deti od okna," dodala. Tri zo štvorčiat spia s matkou na zemi, štvrté muselo zostať v nemocnici, pretože bolo príliš slabé, vážilo len jeden kilogram.
Ich tridsaťtriročný otec trávi väčšinu dňa vonku a snaží sa zohnať rodine jedlo. "Deti potrebujú mlieko a moja žena výživnú stravu, ktorá obsahuje bielkoviny," povedal agentúre AFP.
Humanitárna pomoc sa do Pásma Gazy počas súčasnej vojny dostáva len vo veľmi malom množstve a jej distribúciu sťažujú boje a bombardovanie, zničené cesty a tiež výpadky telekomunikačného spojenia.
Boj o jedlo
Zúfalí Palestínčania sa často vrhajú na kamióny s jedlom skôr, ako ho humanitárne organizácie stihnú rozdeľovať. Niekedy jedlo zabaví Hamas pre svojich bojovníkov.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Pásme Gazy funguje čiastočne 13 nemocníc, dve desiatky sú mimo prevádzky.
Podľa odhadu UNRWA je teraz v Pásme Gazy asi 50-tisíc tehotných žien a každý deň ich asi 180 porodí. Minulý týždeň Detský fond OSN varoval, že najmenej 10-tisíc detí vo veku do piatich rokov v Pásme Gazy hrozí v nasledujúcich týždňoch život ohrozujúca forma podvýživy.
Podľa OSN muselo na 1,9 milióna z 2,4 milióna obyvateľov Pásma Gazy kvôli bojom opustiť svoje domovy, väčšina z nich sa uchýlila na juh. Aj tam ale vedie izraelská armáda tvrdé boje s hnutím Hamas, ktoré túto vojnu začalo 7. októbra útokom na Izrael. Pri ňom povraždilo viac ako 1 200 ľudí.
Odvetné izraelské údery si podľa úradov v Gaze, spravovaných Hamasom, vyžiadali vyše 21-tisíc obetí, z toho okolo 70 percent boli ženy a deti, vrátane maloletých.