Ekvádor sadne na väzenské lode a nové väznice s prísnou ostrahou v snahe skrotiť prudko rastúce násilie a kriminalitu drogových gangov. Nový ekvádorský prezident Daniel Noboa sa podľa denníka El País inšpiroval stredoamerickým Salvadorom, kde populistický prezident Nayib Bukele nechal postaviť veľkokapacitný väzenský tábor pre údajných členov gangov.
Bukele, ktorý sa uchádza o ďalší prezidentský mandát, tvrdí, že sa mu podarilo urobiť zo Salvadoru najbezpečnejšiu krajinu v Latinskej Amerike.
Násilie gangov
Rastúca kriminalita a násilie drogových gangov sa stali jednou z hlavných tém minuloročnej kampane pred prezidentskými voľbami v Ekvádore. V krajine prudko vzrástlo násilie a podľa posledných údajov tam na 100-tisíc obyvateľov ročne pripadá 40 vrážd. Noboa, ktorého zvolenie bolo hlavným prekvapením volieb, sľuboval, že v zahraničí obstarajú najmenej tri väzenské lode pre internáciu podozrivých aj odsúdených násilníkov.
Lode by mali lepšie zamedziť kontaktom väznených s vonkajším svetom. Neskôr Noboa sľúbil, že v januári sa začne tiež výstavba dvoch nových väzníc s najvyššou ostrahou.
Podľa denníka El País sa Noboa evidentne inšpiroval postupom salvadorského prezidenta Bukeleho. Ten nechal v krajine vyhlásiť mimoriadny stav, nariadil rozsiahlu kampaň zatýkania ľudí podozrivých z členstva v zločineckých skupinách a nechal postaviť väzenský tábor s kapacitou až 12-tisíc ľudí. Bukele si tento postup pochvaľuje, hoci mimovládne organizácie a tlač kritizujú porušovanie ľudských práv a prípady policajnej zvôle.
Boj so zločinom
"Salvador je oficiálne najbezpečnejšou krajinou v celej latinskej Amerike," uviedol politik po tom, ako úrady zverejnili údaje o vraždách v minulom roku. V roku 2023 bolo v Salvadore zavraždených 154 ľudí, čo bolo výrazne menej ako v predchádzajúcich rokoch, keď násilnou smrťou zahynulo aj niekoľko tisíc ľudí ročne. Na 100-tisíc obyvateľov roku 2023 pripadali 2,4 vraždy, v roku 2022 to bolo 7,8 vraždy, píše týždenník Courrier International.
Ekvádorské úrady však zatiaľ zverejnili len málo informácií o pláne boja s organizovaným zločinom. Ekvádor má problémy s dianím v už existujúcich väzniciach, kde sú časté vzbury. Väznení šéfovia gangov z väzníc bez väčších ťažkostí riadia aktivity zločineckých skupín, ktoré cez úplatky ovplyvňujú aj fungovanie polície a väzenského dozoru, píše denník El País.
Tomu by mali zabrániť nové dve väznice s najvyššou ostrahou, kde by bolo možné izolovať kriminálnych vodcov. Kritici však poukazujú, že každé zariadenie by malo zadržiavať najviac 35 väzňov. "Po zadržaní jedného (zločineckého) vodcu sa ich objaví ďalších desať," kritizuje postup vlády Fernando Bastidas zo ekvádorského Stáleho výboru pre ľudské práva.
Ekvádor dlho patril ku pokojnejším krajinám v regióne. Kriminalita a násilie tam prudko vzrástli v posledných rokoch, keď drogové kartely z Kolumbie a ďalších okolitých krajín začali ekvádorské prístavy používať pre zásielky kokaínu a ďalších omamných látok do Európy a USA.