Vrcholní predstavitelia Európskej únie a jej členských krajín na čele s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom sa dnes rozlúčili s ekonómom a politikom Jacquesom Delorsom, ktorý sa ako predseda Európskej komisie na konci minulého storočia výrazne zasadil o postup európskej integrácie.
Účastníci pietneho ceremoniálu v parížskej Invalidovni ho vyzdvihovali ako vizionára, ktorý neúnavne pracoval na projekte európskej integrácie.
"Jacquesa Delorsa nikdy neomrzela snaha o zbližovanie... preskúmavanie alternatív, budovanie mostov," citovala agentúra AFP z Macronovho prejavu na nádvorí Invalidovne.
Nad priestranstvom pri ceremoniáli visel obrovský portrét zosnulého politika, ktorého rakvu prikrytú francúzskou vlajkou priniesla skupina vojakov. Najvýznamnejší účastníci piety následne pred rakvou vypočuli Ódu na radosť Ludwiga van Beethovena, ktorá slúži tiež ako hymna Európskej únie.
Macron dodal, že Delors, ktorý zomrel 27. decembra vo veku 98 rokov, svojou prácou spojil "Francúzsko s Európou" a "Európu so svojou budúcnosťou".
Zosnulý politik viedol Európsku komisiu v rokoch 1985 až 1995 a je považovaný za jedného z architektov európskej integrácie. Počas jeho pôsobenia vstúpila do platnosti maastrichtská zmluva o Únii, ktorá zaviedla súčasný názov európskeho bloku a pripravila pôdu pre zavedenie spoločnej meny, teda eura. Predtým bol Delors tiež členom Európskeho parlamentu a francúzskym ministrom financií a hospodárstva.
Uctiť jeho pamiatku do Paríža prišli súčasná šéfka Eurokomisie Ursula von der Leyenová i niekoľko predsedov vlád krajín Únie. K prekvapeniu niektorých komentátorov medzi nimi bol aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý aktuálne smerovanie Európskej únie silno kritizuje. Na sociálnej sieti X uviedol, že Delors bol "priateľom Maďarska a vizionárskym lídrom Európy za pádu komunizmu".
Stále zastúpenie Česka pri Európskej únii zase francúzskeho politika označilo za architekta jednotného vnútorného trhu a hospodárskej a menovej únie. V príspevku pripojilo fotografie únijných vlajok, ktoré dnes na počesť zosnulého pri sídlach európskych inštitúcií v Bruseli viseli na pol žrde.