Libanon predložil Bezpečnostnej rade OSN sťažnosť kvôli utorkovému cielenému útoku Izraela na predmestí Bejrútu, pri ktorom prišiel o život zástupca šéfa politického krídla palestínskeho hnutia Hamas Sálih Arúrí. Libanon v texte sťažnosti, ktorý dnes získala na nahliadnutie agentúra Reuters, označil incident za "najnebezpečnejšiu fázu" izraelských útokov na svojom území.
V sťažnosti, datovanej 4. januára, Bejrút ďalej tvrdí, že Izrael pri útoku, pri ktorom zomrelo tiež šesť ďalších predstaviteľov Hamasu, použil šesť riadených striel. Skoršie správy libanonských médií hovorili o presnom údere pomocou bezpilotného lietadla. Libanon sa v texte ohradzuje tiež proti tomu, že Izrael údajne využíva jeho vzdušný priestor na útoky na územie Sýrie.
Prenasledovanie vodcov Hamasu
Izrael sa k zodpovednosti za zabitie druhého najvyššie postaveného muža Hamasu neprihlásil, ale ani ju nevyvrátil. K podobným udalostiam sa Tel Aviv tradične nevyjadruje.
Izraelskí predstavitelia však predtým vyhlásili, že budú prenasledovať a likvidovať vodcu Hamasu kdekoľvek na svete a nielen v Pásme Gazy, kde vedie Izrael proti Hamasu vojnu s cieľom toto radikálne hnutie úplne zničiť v odvete za krvavé októbrové útoky v izraelskom pohraničí.
V prípade Libanonu sa doteraz izraelské údery obmedzovali na juh krajiny v reakcii na cezhraničné ostreľovanie obcí a armádnych pozícií na severe Izraela ozbrojenci šiitského libanonského hnutia Hizballáh, ktoré je spojencom Hamasu.
Podpora Iránu
57-ročný Arúrí patril tiež k zakladajúcim členom ozbrojeného krídla Hamasu, brigád Kasám. Mnoho rokov strávil v izraelskom väzení a v poslednom čase žil v Libanone, kde pôsobil ako spojka medzi Hamasom a Hizballáhom. Obe hnutia podporuje Irán, ktorý je úhlavným nepriateľom Izraela.
Arúrí bol podľa Izraela zodpovedný za početné útoky proti Izraelčanom na okupovanom Západnom brehu Jordánu, kde bol hlavným veliteľom Hamasu.
Na návštevu Libanonu má dnes pricestovať šéf únijnej diplomacie Josep Borrell, aby s jeho predstaviteľmi rokoval o konflikte v Pásme Gazy.